Співробітники СБУ везуть Чауса до Києва – адвокат
Співробітники Служби безпеки України везуть колишнього суддю Миколу Чауса до Києва. Про це в ефірі телеканала "Прямий" заявив адвокат Чауса Ростислав Кравець.
"Тільки що до мене підійшла колега, якій вдалося зв'язатися з детективом НАБУ. Він зазначив, що зараз пан Чаус перебуває у дорозі в місто Київ... Зазначили, що його везуть в СБУ до Києва. Але детектив НАБУ знає про це. Тобто, справді, вашу інформацію про те, що його затримали, підтвердили", – пояснив адвокат.
Кравець зазначив, що зараз не знає, за якою статтею судитимуть Чауса, тому "ситуація може різко змінитися".
"Сьогодні я можу тільки припускати, що в принципі його мали доправити до антикорупційного суду для обрання запобіжного заходу", – повідомив він.
Незважаючи на брак часу, засідання суду щодо Чауса можуть провести сьогодні, заявив Кравець. Він не відкинув можливості перенесення засідання на завтра.
Контекст:
Чауса в Україні підозрюють у хабарництві. 6 вересня 2016 року Верховна Рада позбавила його недоторканності, згодом Солом'янський суд санкціонував його затримання. В Україні Чаусу загрожує позбавлення волі на строк від восьми до 12 років.
У листопаді 2016 року Чауса оголосили у міжнародний розшук. 26 травня 2021 року ЗМІ повідомили, що його вилучили з міжнародного розшуку.
У березні 2017 року стало відомо, що Чауса затримано в Кишиневі. Він намагався одержати політичний притулок у Молдові. Рішення щодо цього питання очікували наприкінці квітня 2021 року. Українська влада вимагала екстрадиції Чауса.
3 квітня 2021 року Чауса викрали у центрі Кишинева. За даними міністерства внутрішніх справ країни, екссуддю викрала група осіб, яка покинула територію Молдови через кордон із Україною. Викрадачі переписувалися українською. Двох підозрюваних молдовським правоохоронцям вдалося затримати.
Національне антикорупційне бюро і Нацполіція України заявили 5 квітня, що нічого не знають про викрадення. Пізніше в СБУ повідомили, що розслідують викрадення і незаконне переправлення екссудді через кордон.
8 квітня видання "Слідство.Інфо" і RISE Moldova повідомили, що до викрадення Чауса може бути причетна українська воєнна розвідка. У розслідуванні журналістів ідеться, що як мінімум двоє із 10 ймовірних викрадачів пов'язані з розвідкою і вони пішки перетинали кордон у пункті пропуску "Могилів-Подільський – Атаки" у день викрадення Чауса. 5 травня на сайті RISE Moldova вийшла ще одна частина розслідування, в якій ідеться, що двоє з ймовірних викрадачів орендували автомобіль, оснащений системою GPS, за допомогою якої можна відстежити маршрут.
У ГУР Міноборони заперечують причетність до інциденту. "Ми вважаємо, що це провокація російських спецслужб щодо дискредитації воєнної розвідки України і для того, щоб посварити два братні народи", – заявив представник відомства Андрій Черняк.
16 травня у створеному того ж дня Telegram-каналі "ChausUA Николай Чаус" опублікували відео, на якому екссуддя сказав, що "живий-здоровий", а також заявив, що його справді викрадали, "але не зараз, а 2016 року". Журналісти знайшли у даних ролика, що відеофайл названо "Привіт, Петре Олексійовичу!", а папка, з якої завантажили ролик у месенджер, має назву "гусь".
Згодом опублікували ще кілька відеозвернень Чауса. Зокрема, він пообіцяв, що передасть своїм друзям рукописні записи з компроматом на своїх викрадачів для передання правоохоронцям.
30 червня стало відомо, що Чауса знайшли у селі Вінницької області. У Національному антикорупційному бюро України просили передати їм Чауса.