США готують нові санкції проти грузинської влади за розгін антиурядових протестів – Держдеп

Міллер: Ми збираємося використати всі інструменти, щоб притягнути владу Грузії до відповідальності
Фото: Matthew Miller / Х

Команда обраного президента США Дональда Трампа, імовірно, підтримає санкційні заходи проти уряду Грузії, вжиті чинною адміністрацією США. Про це спікер Держдепартаменту Метью Міллер повідомив 10 грудня на брифінгу, стенограму якого опублікували на сайті дипломатичного відомства.

За його словами, Білий дім розробляє в цьому напрямі нові заходи, які підтримують обидві партії в Конгресі. Їх введуть як у решту часу правління Джо Байдена, так і, можливо, адміністрація-наступник.

"Ми збираємося використати всі наявні в нашому розпорядженні інструменти, щоб притягнути владу Грузії до відповідальності за ці кроки, зокрема введення нових санкцій. Які це будуть санкції і проти кого їх буде спрямовано – вам доведеться почекати, поки ми їх не оголосимо", – сказав він, відповідаючи на запитання журналістів.

30 листопада США оголосили, що вирішили зупинити механізм стратегічної співпраці з Грузією через антидемократичні дії керівної партії "Грузинська мрія".

Контекст:

З 28 листопада у Грузії відбуваються мітинги проти заморожування євроінтеграції країни. Люди вийшли на вулиці після того, як прем'єр-міністр Іраклій Кобахідзе сказав, що Грузія відмовляється від переговорів щодо вступу в ЄС до 2028 року.

За даними "Эхо Кавказа" станом на 11 грудня, за час акцій затримали приблизно 400 осіб за обвинуваченнями в адміністративних правопорушеннях, дрібному хуліганстві й непокорі законній вимозі поліції. Понад 30 людей заарештували за кримінальними обвинуваченнями у груповому насильстві, нападах на поліцейських і вибухах.

Грузинські правоохоронці використовують водомети й газ для розгону акцій протесту, є постраждалі від дій силовиків.

1 грудня Європейський союз засудив насильство проти грузинських мітингувальників і попередив, що відступ від демократії, відмова від євроінтеграції "матимуть прямі наслідки". 16 грудня ЄС розгляне додаткові обмеження для керівного грузинського режиму на засіданні Ради із закордонних справ.

Міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна також 1 грудня заявив, що Латвія, Литва та Естонія застосують санкції щодо причетних до розгону акцій протесту у Грузії. 5 грудня санкції проти низки представників грузинської влади запровадила Україна.

9 грудня Великобританія повідомила, що зупинить усі програми допомоги уряду Грузії й обмежить оборонну співпрацю та взаємодію з грузинським урядом.