Угорщина ветуватиме санкції ЄС проти грузинських чиновників – Сійярто
Угорщина категорично проти занесення представників грузинської влади, причетних до розгону акцій протесту у Грузії, до підсанкційного списку Євросоюзу й ветуватиме такі пропозиції Брюсселя. Про це 10 грудня під час спільної пресконференції з главою МЗС Грузії Макою Бочорішвілі заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто, пише "Первый канал Грузии".
"Якби на виборах перемогла опозиція, Брюссель голосно кричав би про демократію у Грузії. Вони б сказали, що демократія у Грузії ніколи не була такою сильною, але на виборах перемогла консервативна партія, і вони роблять усе, щоб заперечувати й ігнорувати волю громадян. Вони роблять це в абсолютно недемократичному стилі. Вони ставлять під сумнів волю грузинського народу, яку він висловив у вигляді демократичних виборів. Це серйозна і, скажімо так, нудна гра ліберального мейнстриму, яку відкинуть", – наголосив Сійярто.
Він додав, що Угорщина надає Грузії "всіляку підтримку", і закликав ЄС і міжнародну еліту "поважати рішення грузинського народу й не ставити під сумнів суверенне право грузинського народу вирішувати майбутнє своєї країни".
Контекст:
Із 28 листопада у Грузії відбуваються мітинги проти заморожування євроінтеграції країни. Люди вийшли на вулиці після того, як прем'єр-міністр Іраклій Кобахідзе сказав, що Грузія відмовляється від переговорів щодо вступу в ЄС до 2028 року. Для розгону акцій протесту грузинські правоохоронці застосовували водомети й газ, мітингувальників затримували, є постраждалі від дій силовиків.
30 листопада США оголосили, що вирішили зупинити механізм стратегічної співпраці з Грузією через антидемократичні дії керівної партії "Грузинська мрія". 1 грудня в ЄС засудили насильство проти грузинських мітингувальників і попередили, що відступ від демократії, відмова від євроінтеграції "матимуть прямі наслідки".
1 грудня міністр закордонних справ Естонії Маргус Цахкна заявив, що Латвія, Литва й Естонія застосують санкції щодо причетних до розгону акцій протесту у Грузії.
5 грудня санкції проти групи представників грузинської влади ввела Україна. У списку – 19 осіб, серед них: почесний голова керівної партії "Грузинська мрія" Бідзіна Іванішвілі та її генсек, мер Тбілісі й колишній футболіст Каха Каладзе, а також прем'єр-міністр Іраклій Кобахідзе.
9 грудня Великобританія повідомила, що зупинить усі програми допомоги уряду Грузії й обмежить оборонну співпрацю і взаємодію із грузинським урядом.
ЄС має розглянути нові санкції проти влади Грузії за жорстоке придушення протестів на майбутньому засіданні Ради із закордонних справ 16 грудня.