США вважають російсько-білоруські військові навчання "радше ескалацією" ситуації навколо України, ніж деескалацією

Псакі про навчання у Білорусі: Безумовно, це турбує нас, але я б не стала прогнозувати, що це означає з погляду вторгнення
Фото: EPA
США вважають російсько-білоруські військові навчання "радше ескалацією" ситуації навколо України, ніж деескалацією. Про це на брифінгу 9 лютого заявила прессекретарка Білого дому Джен Псакі, її промову опублікували на сайті адміністрації президента США.

"Я думаю, що, коли ми дивимося на підготовку до цих військових навчань, знову ж таки, ми бачимо, що це, безперечно, радше ескалація, аніж деескалація, оскільки вона має стосунок до цих військ і військових навчань", – сказала вона.

Псакі зазначила, що навчання відбудуться біля кордонів України.

"Тож це, безумовно, турбує нас, але я б не стала прогнозувати, що це означає з погляду вторгнення", – заявила вона.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною. 8 лютого 2022 року міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, що вздовж усього кордону з Україною з боку РФ, Республіки Білорусь та тимчасово окупованих територій перебуває 140 тис. військових, включно з повітряним та морським компонентами. Наприкінці січня він заявляв, що, незважаючи на значне скупчення російських військ, не створено жодного ударного угруповання, необхідного для того, щоб перейти до наступу.

США та НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.

У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.

28 січня президент України Володимир Зеленський наголосив, що ситуація на кордоні не напруженіша, ніж на початку 2021 року, а висловлювання західних лідерів про наближення війни шкодять українській економіці. Глава МЗС України Дмитро Кулеба 9 лютого заявив, що шанси на дипломатичне врегулювання кризи є.

29 грудня президент РФ Володимир Путін і Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, підтвердили плани про проведення спільних військових навчань російських і білоруських військовослужбовців на території Білорусі в 2022 році.

17 січня 2022 року Лукашенко заявив, що "йде нарощування військового контингенту на південних кордонах" Білорусі, маючи на увазі зосередження підрозділів МВС України через міграційну кризу на кордонах білоруської держави.

18 січня до Білорусі почали прибувати підрозділи збройних сил РФ на навчання "Союзна рішучість – 2022", які розпочали у лютому.

У Держдепі США заявили, що стурбовані переміщенням військ РФ у Білорусь, оскільки у такий спосіб Росія може "створити привід для ймовірного вторгнення" в Україну за кількома напрямками. У МЗС Білорусі назвали цю заяву "набором фантазій та страшилок".

24 січня Лукашенко пообіцяв, що розгорне "цілий контингент білоруської армії", щоб "захистити південний кордон".

Європейські депутати та американські конгресмени у спільній заяві 24 січня назвали окупацією введення російських військ у Білорусь.

Сполучені Штати, їхні союзники та партнери вживуть заходів у відповідь проти Білорусі, якщо її територію буде використано для вторгнення РФ в Україну, попередив спікер Держдепартаменту США Нед Прайс 25 січня.