Начальник Генштабу РФ прибув у Білорусь. The Washington Post пише, що побоювання щодо вторгнення в Україну посилюються

Начальник Генштабу РФ прибув "для контролю готовності" російських військ до чергового етапу навчань "Союзна рішучість 2022", заявили в міноборони Росії
Фото: function.mil.ru
Начальник Генерального штабу збройних сил Росії – перший заступник міністра оборони РФ генерал армії Валерій Герасимов прибув у Білорусь. Про це пресслужба міністерства оборони проінформувала 9 лютого.

У релізі зазначено, що Герасимов прилетів до Білорусі "для контролю готовності" з'єднань та військових частин ЗС Росії до участі в черговому етапі спільних навчань білоруських та російських військовослужбовців "Союзна рішучість – 2022", які тривають у Білорусі.

Ці навчання – кінцевий етап перевірки військ, яку почали в січні 2022 року, зазначили в російському оборонному відомстві.

"Під час навчання планують відпрацювати завдання припинення та відбивання зовнішньої агресії під час ведення оборонної операції, а також протидії тероризму і захисту інтересів Союзної держави", – ідеться в релізі.

Американська газета The Washington Post зазначила, що візит вищого російського військового командування до Білорусі відбувається на тлі тривоги Заходу про те, що навчання можуть стати прикриттям для багатостороннього вторгнення в Україну. Побоювання щодо вторгнення в Україну посилюються, пише видання.

Останні елементи для "завдання великого удару, який може призвести до повалення прозахідного уряду Києва та відновлення контролю Москви", готові "значною мірою", наголошує газета, посилаючись на оцінку військових аналітиків.

Видання вважає, що активна дипломатія європейських та американських високопосадовців цього тижня (з-поміж таких заходів названо поїздки президента Франції Еммануеля Макрона до Москви та Києва) не призвела до "явних проривів".

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною. 8 лютого 2022 року міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, що вздовж усього кордону з Україною з боку РФ, Республіки Білорусь та тимчасово окупованих територій перебуває 140 тис. військовослужбовців, включно з повітряним та морським компонентом. Наприкінці січня він заявляв, що, незважаючи на значне накопичення російських військ, не створено жодного ударного угруповання, необхідного для того, щоб перейти до наступу.

США і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.

У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.

28 січня президент України Володимир Зеленський наголосив, що ситуація на кордоні не напруженіша, ніж на початку 2021 року, а висловлювання західних лідерів про наближення війни шкодять українській економіці. Глава МЗС України Дмитро Кулеба 9 лютого заявив, що шанси на дипломатичне врегулювання кризи є.

29 грудня президент РФ Володимир Путін і Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, підтвердили плани про проведення спільних військових навчань російських і білоруських військовослужбовців на території Білорусі 2022 року.

17 січня 2022 року Лукашенко заявив, що "триває нарощування військового контингенту на південних кордонах" Білорусі, маючи на увазі зосередження підрозділів МВС України через міграційну кризу на кордонах Білоруської держави.

18 січня до Білорусі почали прибувати підрозділи збройних сил РФ на навчання "Союзна рішучість – 2022", які стартували у лютому.

У Держдепі США заявили, що стурбовані переміщенням військ РФ у Білорусь, оскільки таким чином Росія може "створити привід для можливого вторгнення" в Україну за кількома напрямками. У МЗС Білорусі назвали цю заяву "набором фантазій та страшилок".

24 січня Лукашенко пообіцяв, що розгорне "цілий контингент білоруської армії", щоб "захистити південний кордон".

Європейські депутати та американські конгресмени у спільній заяві 24 січня назвали окупацією введення російських військ у Білорусь.

Сполучені Штати, їхні союзники та партнери вживуть заходів у відповідь проти Білорусі, якщо її територію буде використано для вторгнення РФ в Україну, попередив спікер Держдепартаменту США Нед Прайс 25 січня.