Глави МЗС країн славковського формату відзначили беззастережне право України самостійно обирати оборонні союзи
"Міністри висловили одностайну підтримку суверенітету та територіальної цілісності України, наголосили на її повному й беззастережному праві самостійно визначати шляхи забезпечення власної безпеки та обирати оборонні союзи", – ідеться у повідомленні.
Зазначають, що Зеленський під час зустрічі ознайомив глав МЗС Чехії, Словаччини й Австрії із ситуацією безпеки та ініціативами України щодо активізації мінського процесу і роботи у нормандському форматі з урегулювання конфлікту на Донбасі.
Під час візиту до України Ліпавський, Корчок та Шалленберг 7 лютого відвідали прифронтову зону на Донбасі.
Міністри "висловили одностайну думку про те, що безпека України невіддільна від безпеки Європи і без досягнення миру в Українській державі неможливо досягти стабільності на континенті", ідеться у повідомленні ОПУ.
"Дуже важливо, що ви відвідали зону проведення ООС та особисто ознайомилися із ситуацією на місці", – наголосив Зеленський.
Президент подякував країнам славковського формату "за підтримку та конкретну допомогу Україні".
В українському МЗС повідомляли, що перший в історії візит глав зовнішньополітичних відомств країн славковського формату має на меті продемонструвати солідарність з Україною на тлі агресивних дій РФ.
Ліпавський заявив 8 лютого, що Австрія, Чехія та Словаччина стоять на боці Києва у ситуації навколо України. Вибір, куди має рухатися країна, залишається за українцями, додав він.
Контекст:
17 грудня на тлі нарощування російських військ поблизу кордонів України МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться про те, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" та відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.
10-го, 12-го та 13 січня 2022 року відбулися перемовини Росії із США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхніми підсумками в Росії заявили, що не отримали від США та НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація і дипломатія або конфронтація та наслідки.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що питання вступу України до НАТО можуть обговорювати лише Україна та 30 країн – членів Альянсу, і підкреслив: Росія становить загрозу для України, а не навпаки.
У Білому домі повідомили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.
26 січня США та НАТО передали письмову відповідь РФ на її вимоги щодо "гарантій безпеки". За словами глави МЗС Росії Сергія Лаврова, у відповіді США немає "позитивної" для РФ реакції щодо подальшого розширення НАТО на схід.
2 лютого текст відповіді США і НАТО опублікувало іспанське видання El País. Штати та Альянс повторили РФ свою позицію про відданість політиці відкритих дверей в НАТО.
Президент РФ Володимир Путін заявив 7 лютого, що РФ передасть у Вашингтон і Брюссель відповідь на листи від США та НАТО щодо "гарантій безпеки".