США закликали Україну шукати вихід із конституційної кризи
Американські дипломати заявили, що США, Великобританія, Канада, Японія, Німеччина та Євросоюз "із дедалі більшою стурбованістю" спостерігають, як розгортаються події навколо Конституційного Суду.
США закликали до діалогу всі сторони конфлікту, пов'язаного зі скасуванням Конституційним Судом України 27 жовтня норм щодо кримінальної відповідальності за декларування завідомо недостовірних даних і навмисне неподання декларацій. Про це йдеться в заяві посольства США в Україні у Facebook від 2 листопада.
"Закликаємо всі сторони об'єднатися в діалозі, прийняти цей виклик і знайти вирішення кризи. Це потрібно для відновлення віри людей у те, що держава здатна боротися з корупцією і продовжувати закріплений Конституцією України європейський та євроатлантичний курс", – заявили американські дипломати.
Крім США, Великобританія, Канада, Японія, Німеччина і весь Євросоюз "із дедалі більшою стурбованістю" стежать за подіями, пов'язаними з рішенням Конституційного Суду, уточнили в посольстві.
Конституційний Суд України 27 жовтня скасував частину положень антикорупційних законів і вказав, що встановлення кримінальної відповідальності за декларування завідомо недостовірних даних, а також умисне неподання декларацій є надмірним покаранням за вчинення таких правопорушень.
Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) у зв'язку з рішенням КСУ закрило доступ до реєстру електронних декларацій і припинило їх перевірку, зберігання та оприлюднення. Глава агентства назвав рішення КСУ "нищівною поразкою антикорупційної реформи".
Крім того, унаслідок блокування доступу НАЗК до державних реєстрів Нацагентство не може провести спеціальну перевірку декларацій кандидатів на керівні посади в держорганах, отже, неможливо призначити на свої посади переможців місцевих виборів, заявили в НАЗК. Голова КСУ Олександр Тупицький сказав, що НАЗК "розігнало ситуацію", суддя КСУ Ігор Сліденко заявив, що рішення суду не передбачало необхідності закривати реєстр.
Після засідання Ради національної безпеки і оборони України на виконання розпорядження Кабміну НАЗК відкрило доступ до реєстру електронних декларацій.
29 жовтня президент України Володимир Зеленський зареєстрував у Раді законопроєкт, яким запропоновано визнати неправомірним рішення КСУ, позбавити повноважень весь склад суду і призначити новий, а також забезпечити безперервність дії антикорупційного законодавства. Глави Венеціанської комісії та організації "Група держав із боротьби з корупцією" Ради Європи – Джанні Букіккіо та Марін Мрчел – 31 жовтня розкритикували законопроєкт Зеленського. У відповідь їм НАЗК заявило, що Конституційний Суд принаймні двічі порушив Конституцію України.
Українські парламентарії до кінця цього тижня планують розглянути законопроєкт, який на два місяці відновить норми щодо електронного декларування, скасовані Конституційним Судом.