Старший дипломат посольства РФ у Києві наступного тижня покине Україну до 21 квітня – МЗС

МЗС України відреагувало на вислання українського дипломата із РФ
Фото: depositphotos.com

Міністерство закордонних справ України рішуче протестує проти затримання 16 квітня у РФ українського консула в Росії Олександра Сосонюка і видання йому розпорядження покинути територію РФ до 21 квітня.

Про це пресслужба МЗС поінформувала 17 квітня.

"На тлі ескалації Російською Федерацією безпекової ситуації та масованої антиукраїнської пропаганди російська сторона продовжує провокації проти співробітників дипломатичних установ України в Росії. Такі дії російської влади грубо порушують Віденську конвенцію про дипломатичні зносини від 1961 року і Віденську конвенцію про консульські зносини від 1963 року та вкотре підтверджують обраний Росією курс на подальше загострення з Україною", – зазначили у МЗС.

Обвинувачення, висунуті Сосонюку, у МЗС відкинули.

"У відповідь на провокацію [з боку РФ] старший дипломат посольства Росії в Києві має залишити територію України впродовж 72 годин, починаючи із 19 квітня", – заявили в українському зовнішньополітичному відомстві.

Контекст:

Сосонюка 16 квітня затримали в Санкт-Петербурзі під час одержання нібито "закритої інформації з бази даних правоохоронних органів і ФСБ Росії", пізніше його відпустили.

17 квітня у МЗС РФ викликали тимчасового повіреного у справах України Василя Покотила "у зв'язку з протиправною діяльністю консула Генерального консульства України в Санкт-Петербурзі". Йому оголосили про "небажаність перебування" консула на території Росії. Сосонюку рекомендували виїхати із РФ протягом 72 годин, починаючи з 19 квітня.

У Міністерстві закордонних справ України обіцяли відповідь на затримання консула, інцидент у відомстві назвали грубою провокацією з боку Росії.

Відразу після анексії Криму у 2014 році Росія почала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку та російською армією й підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на оприлюднені Україною факти і докази. За даними ООН, за час конфлікту загинуло приблизно 13 тис. осіб.

Україна відкликала свого тодішнього посла в Російській Федерації Володимира Єльченка в березні 2014 року. Наступного року офіційний Київ знизив рівень дипломатичного представництва України в РФ до повіреного у справах. Зараз російську дипмісію очолює тимчасовий повірений Олександр Лукашик.

22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного і всеосяжного припинення вогню на Донбасі від опівночі 27 липня. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.

На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Штаб операції Об'єднаних сил неодноразово повідомляв, що противник веде снайперський вогонь. 1 квітня в Офісі президента України повідомили, що від початку 2021 року російсько-окупаційні війська на Донбасі порушили режим припинення вогню понад 570 разів. Після загострення ситуації на Донбасі протягом 2021 року загинуло 30 українських військових, говорив президент України Володимир Зеленський.

30 березня головнокомандувач Збройних сил України Руслан Хомчак підтвердив, що РФ нарощує війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму, що "створює загрозу воєнній безпеці держави". Українська розвідка заявила, що Росія хоче розширити військову присутність на підконтрольній бойовикам "ДНР" і "ЛНР" території за допомогою введення регулярних підрозділів збройних сил РФ, і не відкинула спроби просування російських військ углиб території України.

Влада РФ на тлі загострення ситуації оголосила про контрольну перевірку військ. Міністр оборони РФ Сергій Шойгу 13 квітня сказав, що Росія протягом трьох тижнів перекинула до "західних кордонів" дві армії і три з'єднання повітряно-десантних військ, усіх їх залучено до навчань, які завершаться протягом 14 днів.

За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, нинішня ескалація з боку РФ на Донбасі є системною і наймасштабнішою протягом останніх років.

Через ескалацію ситуації на Донбасі командування військ США в Європі оголосило максимальну готовність. За інформацією Білого дому і Держдепартаменту США, чисельність російських військ біля кордону з Україною найбільша із 2014 року.

За даними української розвідки, станом на початок березня біля кордону України РФ розгорнула дві армії військово-повітряних сил і протиповітряної оборони, а також Чорноморського флоту загальною чисельністю 89 тис. осіб. Стягування російських військ до кордону України, ймовірно, закінчиться до 20 квітня, їх кількість може сягнути 110 тис. військовослужбовців.