Суд відправив під домашній арешт організатора акції під Офісом президента Філімонова
Печерський суд Києва відправив під цілодобовий домашній арешт лідера руху "Гонор" Сергія Філімонова за дії під час акції 20 березня біля Офісу президента на підтримку засудженого активіста Сергія Стерненка. Про це повідомляє hromadske.
За даними слідства, під час акції Філімонов нібито кинув запалений фаєр у бік будівлі. Також слідство назвало його одним з організаторів зборів.
"Філімонов... давав вказівки іншим особам, керував їхніми діями, а також запалив піротехнічний засіб, що останніми було сприйнято як сигнал до початку активних хуліганських дій", – ідеться в тексті підозри. Також правоохоронці вважають, що Філімонов діяв у змові з іншими фігурантами і знав про наявність у них зброї.
Прокурори просили відправити Філімонова під цілодобовий домашній арешт, наголошуючи на ризиках його втечі, приховування й тиску на свідків.
На думку адвокатів, цей запобіжний захід вигідний владі, щоб Філімонов не міг вільно висловлювати свої політичні переконання і громадянську позицію. Вони зазначили, що у Філімонова є державні нагороди за бої під Іловайськом і за звільнення Маріуполя.
Найєм зауважив, що єдине обвинувачення стосовно Філімонова в тому, що він запалив фаєр. "Чи завдав він комусь тілесних ушкоджень? Чи хотів завдати? Цього не встановило слідство. Єдине, що встановлено, – фаєр, який уже згас, він кинув на землю. Чи постраждав хтось через це?" – сказав він.
Сам Філімонов не заперечував, що був присутнім на акції й був одним із її організаторів, але не згоден із тими статтями, які йому інкримінують.
"Предмети, заздалегідь заготовлені для завдання тілесних ушкоджень? Які тілесні ушкодження були завдані? Кому вони були завдані? [Заступник глави МВС] Антон Геращенко розповідає, що ніхто не постраждав. Звідки цю статтю беруть?" – запитав він.
Філімонов додав, що коли люди виходили на масові акції протесту через дії поліції й суддів, президент мовчав. "Щойно на офісі з'являється напис, що хтось лох, хтось не лох, відразу починається комунікація від Офісу президента", – зазначив він.
Також у суді був присутній нардеп від "Голосу" Ярослав Юрчишин, він хотів узяти на поруки Філімонова й зазначив, що бачив на акції, як Філімонов зупиняв хуліганські дії. Захист просив допитати його як свідка, але суд у цьому відмовив.
Після оголошення рішення щодо запобіжного заходу Філімонову активісти, які прийшли його підтримати, запалили під будівлею Печерського суду фаєри.
Філімонов і його захист мають намір оскаржити запобіжний захід, повідомляють у Telegram-каналі організаторів акцій на захист Стерненка "Самозахист".
20 березня біля Офісу президента в Києві відбулася акція на підтримку засудженого Стерненка. Мітингувальники вимагали відпустити Стерненка, фігуранта справи про вбивство журналіста Павла Шеремета Андрія Антоненка, накласти санкції на колишнього заступника глави адміністрації четвертого президента України Віктора Януковича Андрія Портнова. Також вони вимагали відставки генпрокурорки Ірини Венедіктової й міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.
Протестувальники кидали фаєри, шумові гранати, а згодом запустили феєрверки. Розбили скло в будівлі ОПУ, розмалювали стіни, а табличку "Президент України" підпалили.
Філімонов вважає проведену акцію мирною, оскільки на ній ніхто не постраждав. Філімонов розповів, що на акції "готувався перформанс", але биття вікон і димові шашки організатори не планували.
В ОПУ оцінили збитки від заворушень у 2 млн грн. Згідно з повідомленням на сайті Офісу президента, унаслідок запуску феєрверків пошкоджено двері та внутрішнє оздоблення тамбура одного з під'їздів. 22 березня клінінгова компанія почала очищати будівлю від написів. Директор компанії Сергій Козолуп оцінив строк робіт у чотири дні. На запитання про оцінну вартість робіт Козолуп відповів: "Точно не 2 млн".
Підозри в хуліганстві та знищенні майна на акції вручили Філімонову, Олексієві Білковському, Романові Ратушному, Євгенові Строканю, Давидові Гаджимурадову, Владиславові Гранецькому-Стафійчуку й Артемові Лісовцю. Адміністративні протоколи виписали Олегові Кобезському, Артурові Єфименку, Ігореві Поташенкову, Вадимові Адамову.
Строканя, Стафійчука, Ратушного, Гаджимурадова й Лісовця суд відправив під цілодобовий домашній арешт, запобіжний захід Білковському мають обрати 2 квітня.
30 березня Верховна Рада ухвалила постанову про засудження погромів під Офісом президента під час акції протесту прибічників Стерненка.
Стерненка 23 лютого визнали винним у справі про викрадення ексдепутата Комінтернівської райради Одеської області Сергія Щербича. Його засудили до семи років і трьох місяців в'язниці з арештом половини всього майна. Такий самий строк дістав й інший фігурант справи Руслан Демчук. Обох заарештували в залі суду. Справу, у якій фігурує Стерненко, розслідували із 2015 року. Його й Демчука заарештовували, але згодом випускали під заставу. Стерненко заперечує причетність до інциденту.