Телеканал К1 оштрафували за порушення норм мовного закону

К1 показав передачу про подорожі російською мовою без субтитрів
Фото: depositphotos.com
Національна рада з питань телебачення та радіомовлення після проведення позапланової перевірки 10 лютого оштрафувала телеканал К1. Про це повідомила пресслужба регулятора.

Штраф телеканал має сплатити за порушення законодавчих норм щодо ведення передач державною мовою. Сума штрафу 187 тис. грн, що становить 5% від суми збору за ліцензію телеканала.

У пресслужбі регулятора зазначили, що 4 вересня 2021 року телеканал показав передачу власного виробництва "Орел и решка. Вокруг света" російською мовою без субтитрів.

"Цей факт свідчить про порушення абз. 3 ч. 5 ст. 10 закону України "Про телебачення і радіомовлення". Ця норма передбачає, що передачі, можливі для трансляції недержавною мовою, повинні бути субтитровані українською", – уточнили в релізі.

У Нацраді додали, що мовник зобов'язаний узгодити свою діяльність із вимогами українського законодавства.

17 червня минулого року Нацрада оприлюднила результати моніторингу 27 загальнонаціональних телеканалів щодо дотримання мовних квот у другому кварталі 2021 року. Регулятор дійшов висновку, що найменше українська мова лунає в ефірі телеканалів "1+1" та НТН – 79%, "Україна" – 78%, "Інтер" та К1 – 77%.

Контекст:

У 2017 році в Україні набув чинності закон про мовні квоти. Згідно з документом, у загальному тижневому обсязі мовлення передачі, фільми та новини державною мовою на загальнонаціональних каналах мають становити не менше ніж 75% у кожному з проміжків часу між 7.00 та 18.00, а також між 18.00 та 22.00. За невиконання вимог телерадіокомпанія сплачує штраф у розмірі 5% від загальної суми ліцензійного збору.

У 2019 році в Україні набув чинності закон про забезпечення функціонування української мови як державної. Відповідно до закону, українська мова є обов'язковою для використання в органах державної влади та місцевого самоврядування, а також у публічних сферах суспільного життя.

У липні 2021 року стартував черговий етап втілення закону. Із цього дня всі концерти, шоу-програми, культурно-мистецькі, розважальні заходи мають проводити державною мовою. Крім того, як уточнюють на сайті Кабміну, усі фільми, створені іноземною мовою, мають демонструвати державною мовою.

Конституційний Суд України 14 липня у своєму рішенні зазначив, що будь-які посягання на юридичний статус української мови як державної на території України неприпустимі, оскільки порушують конституційний устрій держави, загрожують національній безпеці та існуванню державності України.

За даними опитування, проведеного з 29 липня до 4 серпня Фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно із Центром Разумкова, майже 80% українців вважають рідною мовою українську.