Трепак: Сигнал, який своєю заявою послав Ягланд, може означати, що Європа починає повертатися від України в бік Росії
Заява генерального секретаря Ради Європи Турбйорна Ягланда по суті означає початок кардинально нового періоду у відносинах України та Європи, уважає екс-заступник голови Служби безпеки України Віктор Трепак.
Сигнал, який генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд послав своєю заявою від 22 січня, може означати, що Європа починає повертатися від України в бік Росії, написав екс-заступник голови Служби безпеки України Віктор Трепак у Facebook.
Трепак нагадав, що на засіданні Парламентської асамблеї Ради Європи у Страсбурзі Ягланд назвав чотири принципи, від яких держава-член не може відхилятися навіть за надзвичайних обставин. Це – заборона смертної кари, тортур, примусової праці або рабства, а також позасудового покарання. За словами Ягланда, це найфундаментальніші цінності, які "визначають душу Європи", підкреслив Трепак.
"Перепрошую, але пан генеральний секретар сам собі заперечує. Бо те, що він називає "душею Європи", нехтується в анексованому Росією Криму і особливо в окупованій Росією частині Донбасу. Хіба вбивство українських військових і цивільних – це не фактична смертна кара за те, що вони захищають свою землю, чи просто за те, що вони живуть на ній? Хіба не піддавалися і не піддаються тортурам і знущанням українські бранці в підвалах окупанта та його поплічників? Хіба життя під постійними обстрілами без світла, води, продуктів харчування, елементарної медичної допомоги тисяч і тисяч громадян на окупованій території та в так званій "сірій зоні" – це не тортури? Хіба тотальне переслідування кримських татар квазісудами, які існують на території АРК, – це фактично не позасудове переслідування?" – написав він.
На думку Трепака, усе це в Страсбурзі бачать і розуміють, але "вже хочуть потихеньку "закривати" українське питання і залагоджувати справи з Росією".
"Бо, як сказав сам пан генеральний секретар, Рада Європи опинилася у фінансовій кризі через несплату внесків Росією", – зазначив він.
Трепак додав, що тривожний сигнал, який Ягланд послав своєю заявою, по суті означає початок кардинально нового періоду у відносинах України та Європи щодо конфлікту на Донбасі.
"Він може означати, що Європа починає повертатися від України в бік Росії. Він означає, що проблеми цієї війни практично повністю лягають на наші плечі – власне, вони й були кровно проблемами України. Але в тому, що стається, не можна винити лише Європу. У даному разі подвійні стандарти Європи значною мірою зумовлені подвійними стандартами влади України. Адже був період, коли складалося враження, що проблеми цієї війни більше турбують РЄ, США, Німеччину, Францію чи ту ж "маленьку" Литву, ніж саму Україну. Бо коли вони приймали рішення про засудження російської анексії Криму та її агресії на Донбасі і запроваджували санкції, влада України обмежувала свою реакцію декларативними заявами і продовжувала по повній торгувати з ворогом", – заявив він.
На його думку, зараз Україні потрібно зрозуміти, що конфлікт на Донбасі за неї ніхто не вирішить.
Росія була позбавлена права голосу в ПАРЄ у квітні 2014 року – відразу після анексії Криму та початку військових дій на Донбасі. 28 січня 2015 року ПАРЄ ухвалила резолюцію, у якій продовжила санкції проти Росії і позбавила її права голосу до квітня.
Протягом 2016-го і 2017 років делегація РФ не брала участі в роботі асамблеї.
У вересні 2017 року віце-спікер Держдуми РФ Петро Толстой заявив, що Росія не буде фінансувати ПАРЄ 2018 року. У цьому випадку загальне недофінансування Ради Європи становитиме приблизно €53 млн на рік.
Внесок РФ у структури Ради Європи становить приблизно 10% бюджету.
Ягланд 22 січня заявив, що Росія не заслуговує виключення з Ради Європи, незважаючи на порушення низки принципів організації. Генсек Ради Європи додав, що Москва зобов'язана сплатити внесок у Раду Європи до кінця лютого.