Турчинов: Ядерне роззброєння було нашою історичною помилкою. Дані нам гарантії безпеки навіть не варті паперу, на якому були написані G

Турчинов: Українців мають розуміти, що у разі масштабної агресії вони будуть змушені, як і у 2014 році, розраховувати тільки на власні сили
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com

Секретар Ради нацбезпеки і оборони України, у 2014 році – виконувач обов'язків президента України Олександр Турчинов в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитру Гордону заявив, що у 2014 році, коли Росія анексувала Крим і окупувала Донбас, Захід повівся з Україною, "м'яко кажучи, не по-партнерськи".

Відмова від ядерної зброї була історичною помилкою України. Таку думку в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН", журналістові і телеведучому Дмитру Гордону висловив колишній в.о. президента України, секретар Ради нацбезпеки і оборони Олександр Турчинов.

Він зазначив, що після 2014 року, коли Росія анексувала Крим і окупувала Донбас, можна зробити висновок, який багатьом не сподобається.

"Ядерне роззброєння було нашою історичною помилкою. Дані нам гарантії безпеки навіть не варті паперу, на якому вони були написані. В умовах сучасного світу кожен має розраховувати на власні сили. На слабких не зважають, їх повчають, принижують і використовують! Тільки сильна Україна може змусити себе поважати і зважати на свої національні інтереси! Таку Україну ми маємо разом будувати", – заявив Турчинов.

На його думку, у 2014 році Захід повівся з Україною, "м'яко кажучи, не по-партнерськи".

"Ну гаразд, не висунули Путіну ультиматуму, не висунули військ – зрозуміло, вони не хотіли втягувати свої країни у війну з Росією. Але протягом перших місяців війни, поки ми не запустили зруйнованих за Януковича оборонних підприємств, ми потребували всього, найпростішої зброї, військової техніки, засобів захисту, одягу і взуття... Я просив: "Ну хоч чимось допоможіть! Ну дайте зброю, каски, бронежилети, поки ми своє виробництво не запустимо!" – "Ні, це провокує конфлікт". Нам тоді наші шановні партнери не те що зброї чи набоїв – безплатно жодної каски, жодного бронежилета не дали. Я дав команду митникам відкрити кордон для бездокументного ввезення волонтерами касок, бронежилетів, приладів нічного бачення тощо – так завозили, так одягали, так озброювали", – розповів Турчинов.

Він підкреслив, що поки Україна не стала членом НАТО, а це неблизька перспектива, українці мають розуміти, що у разі масштабної агресії вони будуть змушені, як і у 2014 році, розраховувати тільки на власні сили.

"Що може зупинити агресивну ядерну країну від масштабного вторгнення? Тільки потужна сучасна зброя стримування, здатна вражати ворога на будь-якій відстані. На моє особисте переконання, це завдання треба розв'язати нашій країні у пріоритетному порядку. І ні в кого у світі немає ні морального, ні юридичного права не погодитися з цією позицією", – резюмував він.

Турчинов: Коли почалися захоплення наших частин, я намагався на вертольоті вилетіти до Криму, щоб організувати оборону аеродрому. Мене втримав Аваков. Читайте повну версію інтерв'ю

Будапештський меморандум було підписано 5 грудня 1994 року. Згідно з документом, країни-підписанти – Великобританія, Росія і США – зобов'язалися бути гарантами незалежності, суверенітету і кордонів України, а також утримуватися від застосування будь-якої зброї проти України, не тільки ядерної. Крім цього, підписанти обіцяли не чинити на Київ економічного тиску. В обмін Україна відмовилася від свого ядерного статусу.

Під меморандумом поставили свої підписи тодішні президент України Кучма, президент РФ Борис Єльцин, президент США Білл Клінтон і прем'єр Великобританії Джон Мейджор.

Росія у 2014 році порушила умови меморандуму, анексувавши Крим і почавши збройну агресію на Донбасі.