У ГУР Міноборони заявили, що РФ може використати матеріали, опубліковані українськими журналістами у соцмережах

ЗСУ не застосовують на Донбасі засобів ураження калібром понад 100 мм, заявили військові
Фото: president.gov.ua
Росія може використати матеріали, опубліковані українськими журналістами у соціальних мережах, для остаточного зриву домовленостей щодо припинення вогню на Донбасі.

Так у Головному управлінні розвідки Міноборони України відреагували на публікацію головного редактора "Цензор.НЕТ" Юрія Бутусова відео, на якому він стріляє з артилерійської гармати. Заяву опублікували 28 листопада на сторінці ГУР МО у Facebook.

"Збройні сили України неухильно дотримуються Мінських домовленостей, не застосовують засоби ураження калібром понад 100 мм та відкривають вогонь виключно у відповідь у випадках, коли дії російських окупаційних військ створюють загрозу для життя і здоров’я українських воїнів та мирних громадян", – зазначили у пості.

У ГУР закликали українців уважно ставитися до оприлюднення інформації, "яка може призвести до загибелі людей або ускладнити співпрацю з міжнародними партнерами у сфері оборони".

Міністерство оборони засудило вчинок Бутусова, про це написала пресслужба відомства.

"Юрій Бутусов виклав на особистій сторінці у Facebook відео, на якому він здійснює постріл з 152-мм гармати-гаубиці Д-20... В умовах гібридної війни ворог вже почав використовувати це відео у своїх пропагандистських інтересах. Це підвищує небезпеку провокативних дій з боку російсько-окупаційних військ та підконтрольних їм формувань, посилення обстрілів позицій Об’єднаних cил", – заявили в релізі.

Бутусов 27 листопада, у День пам'яті жертв Голодомору, у Facebook опублікував відео, на якому зробив постріл із артилерійської зброї. Він зазначив, що відео було знято під час навчань підрозділів територіальної оборони одного з регіонів України.

"Нічого героїчного в цьому відео нема, просте слово до дня Голодомору. Знято в суворій відповідності до діючих конвенцій та заборон", – заявив він.

28 листопада у ДБР повідомили, що перевіряють законність дій Бутусова, для цього відкрили два провадження – за ст. 414 (порушення правил поводження зі зброєю, а також з речовинами та предметами, що становлять підвищену небезпеку для оточення) та ст. 437 (планування, підготовка, розв'язання та ведення агресивної війни) Кримінального кодексу України.

Контекст:

Відразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку і російською армією та бойовиками, підтримуваними Росією, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, попри факти й докази, які надає Україна.

22 липня 2020 року тристороння контактна група погодила режим повного й всеосяжного припинення вогню на Донбасі з опівночі 27 липня. На початку 2021 року ситуація на Донбасі загострилася. Українська сторона регулярно заявляє про випадки порушення бойовиками режиму припинення вогню.

За рік дії перемир'я загинуло 45 українських військовослужбовців і 163 дістали пораненння, повідомляли у ТКГ 27 липня. 18 жовтня у ЗСУ поінформували, що з початку 2021-го в боях на Донбасі загинуло 55 українських військовослужбовців, 217 було поранено.

Президент України Володимир Зеленський 26 листопада провів пресмарафон, який тривав понад п'ять годин. Він заявив, що Бутусов працював на бізнесмена Ігоря Коломойського та образився через те, що не дістав посади в Міністерстві оборони.

Зеленський також звинуватив Бутусова у смертях на Донбасі через публікацію відео з безпілотником Bayraktar. "Ви перша людина, яка показала інформацію щодо відповіді нашого українського, дрона по незаконних формуваннях на тимчасово окупованому Донбасі... На вашій совісті – загибель людей. Після цього скільки було на нас атак і бомб скинуто дронами!" – сказав президент.

Ці звинувачення журналіст назвав брехливими.

Бутусов після пресмарафону сказав, що його запросили на цей захід задля дискредитації. Він повідомив, що судитиметься із Зеленським.