У Європі є розбіжності щодо членства України в ЄС – Кулеба
Главу МЗС запитали, чи є невідповідність між словами про підтримку України з боку країн Європи та реальними діями.
Він відповів, що такої невідповідності немає, коли йдеться про санкції чи надання зброї, але вона є, коли йдеться про надання Україні статусу кандидата у члени ЄС.
"Ми вже три місяці чуємо, що Україна є частиною Європи і як мужньо ми захищаємо європейські цінності. Але політичного визнання цього немає. Тому ми запитуємо себе, наскільки щирими є ці прекрасні слова", – додав глава МЗС.
Кулеба сказав, що жодна європейська країна не може "дозволити собі" очолити процес блокування процесу, "скептики є", але Європа змінилася і "країни ЄС не мають жодного раціонального аргументу, що виправдовував би відмову у статусі кандидата для України".
"Цей статус означатиме лише визнання, що країна має чітко визначене місце у європейському інтеграційному проєкті. Це політичний сигнал, який ще не означає автоматичного членства", – пояснив він.
На думку Кулеби, ті, хто каже про те, що Україна нібито не готова до членства в ЄС, маніпулюють громадською думкою. Він наголосив: українська влада не заявляє, що Україна хоче "увійти до ЄС завтра". Але надання статусу кандидата допоможе країні подолати наявні проблеми, зокрема корупцію, а також розвивати державу, вважає глава МЗС.
Контекст:
До Європейського союзу зараз входить 27 держав. Останнє розширення блоку відбулося 2013 року – до нього приєдналася Хорватія. Наразі, за даними сайта Європейської комісії, п'ять країн – Албанія, Північна Македонія, Чорногорія, Сербія та Туреччина – є країнами – кандидатами на членство в ЄС, а Косово та Боснія і Герцеговина – потенційними кандидатами.
28 лютого 2022 року, після початку масштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу. Президент України Володимир Зеленський заявив, що в умовах, які склалися, сподівається на приєднання до блоку за спеціальною процедурою.
Європейський парламент підтримав надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС. Згодом відбувся неформальний саміт лідерів ЄС, на якому було ухвалено рішення, яке, як вважають у МЗС України, свідчить про те, що Україна буде членом ЄС.
Засідання Європейської ради, на якому ухвалюватимуть рішення про статус України, відбудеться в червні.
Слідом за Україною заявки на вступ до ЄС подали Молдова та Грузія.