У Києві відбувся Міжнародний саміт міст і регіонів за участю 40 країн. Вони пообіцяли підтримувати Україну на шляху відновлення і вступу в ЄС
Як зазначили в ОП, мета заходу – розширити горизонти співпраці Конгресу місцевих та регіональних влад при президенті із представниками місцевих громад по всьому світу й залучити їх до підтримки України.
"Цим самітом ми відкриваємо новий рівень взаємодії на майданчику конгресу. Це взаємодія між нашими громадами, громадами України, і громадами інших поважних держав – наших партнерів, яких ми дуже високо цінуємо. Тих, хто так само, як і всі українці, цінує найголовніше – свободу й важливе, дієве місцеве самоврядування", – сказав Зеленський у виступі.
Загалом у Міжнародному саміті міст і регіонів наживо й в онлайн-форматі взяло участь понад 230 іноземних делегатів із 40 країн. Зокрема, на заході виступили президент Комітету регіонів ЄС Васко Алвес Кордейру, президент Конгресу місцевих і регіональних влад Ради Європи Ліндерт Вербек, мер міста Утрехт, віцепрезидент Асоціації нідерландських міст Шарон Дайксма й інші.
На саміті був і генсек НАТО Єнс Столтенберг. Під час свого виступу він заявив, що НАТО фокусується на потребах України після війни.
"Найважливіше – нам потрібно зробити все, щоб Росія ніколи більше не воювала з Україною. І НАТО зараз працює над багаторічною ініціативою підтримки для України. Це допоможе вам перейти від доби радянської доктрини до стандартів і політики НАТО й поставить Україну на гідне місце у євроатлантичній сім’ї. Українське майбутнє – у НАТО", – зазначив генеральний секретар Альянсу.
За підсумками саміту 30 країн, включно з Україною, підписали спільну декларацію, у якій засудили агресію РФ, підтримали суверенітет України й висловили свою готовність допомогти Україні відновлюватися після війни. Декларацію опубліковано на сайті Офісу президента.
Країни домовилися розробити загальне бачення сталого місцевого й регіонального розвитку, заснованого на принципі відновлення з покращенням, що сприятиме створенню у процесі відновлення "зелених", безпечних, енергоефективних, безбар'єрних, інклюзивних міст і селищ.
Підписанти погодилися підтримувати українські громади й регіони на шляху відновлення й підготовки до вступу в Європейський союз, а також сприяти взаємному розвитку торгівлі, виробничої, інвестиційної, наукової, культурної й інших видів співпраці.
Прем'єр України Денис Шмигаль наголосив, що декларація підтверджує готовність підписантів брати патронат над постраждалими від російської агресії регіонами.
Контекст:
У межах саміту обговорили також питання розмінування українських територій. Глави МВС Ігор Клименко й Мінекономіки Юлія Свириденко розповіли, що Україні потрібно 10 років і $1,5 млрд для розмінування лише сільськогосподарських угідь.