У МВС Польщі повідомили про високу ймовірність гібридних атак проти України
Наголошують, що Камінський розповів Монастирському про тимчасову деескалацію напруженості на кордоні Польщі з Білоруссю, а також про зміну тактики мігрантів, які намагаються прорватися до ЄС, штурмуючи кордон у різних місцях невеликими групами.
"При цьому Маріуш Камінський указав що, за оцінками польської сторони, існує досить висока ймовірність гібридних атак і супроти України, а також запевнив у готовності Польщі рішуче стояти на стороні підтримки суверенітету та територіальної цілісності нашої держави", – ідеться у повідомленні.
Монастирський наголосив, що в Україні "усвідомлюють можливі сценарії подальшого розвитку подій, щоб підірвати стабільність нашої країни, а також якось погіршити її стосунки з Польщею та ЄС".
Контекст:
Цього року у країнах Євросоюзу, які межують із Білоруссю, загострилася проблема нелегальної міграції з країн Близького Сходу. У ЄС спочатку заявляли, що Білорусь навмисно послабила контроль над кордоном зі свого боку, пізніше Лукашенка, який називає себе президентом Білорусі, звинуватили не просто в послабленні контролю, а й в організації потоків нелегальної міграції.
У Євросоюзі повідомляли, що мігрантів до Білорусі заманюють через білоруські диппредставництва. За інформацією української розвідки, на території третіх країн створили "вербувальні центри", де людям пропонують за плату доправити їх до Євросоюзу та під виглядом туристів відвозять до Мінська. За даними видання Welt am Sonntag, Білорусь подвоїла кількість авіарейсів із країн Близького Сходу, їх найчастіше використовують нелегали для подальшої міграції до країн ЄС.
У Литві стверджують, що частина мігрантів прибуває до Білорусі з Росії. За інформацією польських правоохоронців, серед мігрантів, які намагаються незаконно перетнути кордон, – громадяни Сирії, Іраку, Лівану та інших країн.
Мігранти, які перебували на території Білорусі, робили низку спроб перейти кордон з Польщею.
Через кризу заборони на доправлення мігрантів до Білорусі ввели в Іраку, Сирії, Туреччині, Узбекистані.
21 листопада на спільній пресконференції у Ризі з очільником уряду Латвії Кріш'янісом Каріньшем прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький говорив, що мігранти, які перебувають у Білорусі, почали повертатися на батьківщину, але понад 11 тис., як і раніше, залишаються в країні.
Україна у зв'язку із ситуацією зміцнює кордон з Білоруссю, особливу увагу приділяють ділянкам, де може бути скупчення мігрантів, говорив 10 листопада Монастирський. За його словами, кордон додатково захищатиме 8,5 тис. українських правоохоронців. Вони зупинятимуть нелегальних мігрантів із Білорусі, використовуючи всі сили та засоби, згідно із законом про охорону держкордону – "починаючи з використання фізичної сили до спецзасобів", розповів перший заступник міністра МВС Євгеній Єнін.
У разі загострення ситуації з мігрантами у прикордонних областях України можуть ввести режим НС, зазначив Монастирський.
У РНБО попередили, що нелегалів із Білорусі можуть дезінформувати та скерувати на кордон з Україною.
На українсько-білоруському кордоні ввечері 23 листопада розпочали спеціальну операцію "Полісся", в якій беруть участь Нацгвардія, Національна поліція, Збройні сили України та прикордонники. До патрулювання та моніторингу кордону планують залучити безпілотні авіаційні комплекси.