У МЗС України заявили, що погодили з Угорщиною шляхи врегулювання мовного питання
14 лютого пройдуть консультації представників Міністерства освіти України та угорської національної меншини щодо реалізації нового закону про освіту, повідомив заступник глави МЗС України Василь Боднар.
7 лютого Україна й Угорщина узгодили головні позиції, зокрема щодо врегулювання мовного питання, написав заступник глави Міністерства закордонних справ України Василь Боднар у Twitter.
"З обережним оптимізмом можна сказати, що тривалі переговори з угорською стороною завершилися узодженням ключових позицій: про шляхи врегулювання мовного питання, започаткування спільного прикордонного контролю, розвиток прикордонної інфраструктури. Крок по кроку до нормальності", – зазначив він.
На сайті голови Закарпатської облдержадміністрації Геннадія Москаля вказано, що 7 лютого в Ужгороді відбулася зустріч заступника міністра зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини Левенте Модьора і заступника глави МЗС України Боднара.
"На 14 лютого заплановані консультації представників Міністерства освіти України та угорської національної меншини, під час яких буде обговорено основні позиції двох сторін щодо реалізації закону про освіту. Цей діалог буде розвиватися з урахуванням позицій угорської громади для їх імплементації в новий закон про середню освіту", – заявив після переговорів Боднар.
Модьор зазначив, що діалог між Україною й Угорщиною повернувся до дружнього співробітництва.
"Ми отримали обіцянку, що без узгодження з представниками угорської нацменшини в системі освіти не відбуватимуться зміни. Це дуже перспективний підхід і ми сподіваємося, що на переговорах, які відбудуться вже наступного тижня, ми остаточно зможемо закрити суперечливі питання", – сказав він.
Після ухвалення 5 вересня 2017 року у другому читанні і в цілому українського закону "Про освіту", який розширив використання української мови в навчанні, Угорщина й низка інших країн висловили занепокоєння стосовно майбутнього національних меншин в Україні.
Документ передали на експертизу у Венеціанську комісію, яка сформулювала висновки 8 грудня.
Києву запропонували внести зміни до 7-ї статті – щодо недискримінації навчання недержавними мовами, які не є офіційними в Європейському союзі. Зокрема йшлося про викладання в середній школі російською мовою.
Комісія не наполягає на зміні статті закону, але рекомендує Україні вжити заходів щодо недопущення дискримінації мов національних меншин.
У ЄС заявили, що Київ має врахувати рекомендації Венеціанської комісії щодо закону "Про освіту".
14 грудня міністр освіти Лілія Гриневич зазначила, що Україна продовжить шукати правильну модель навчання для представників національних меншин.
У Міносвіти повідомили 1 лютого, що згодні відкласти імплементацію мовної статті закону "Про освіту" до 2023 року.