У пресслужбі Ахметова заявили, що він "був би здивований", якби його занесли у список олігархів

Ахметов найбагатша людина України
Фото: EPA
Український бізнесмен, найбагатша людина України Рінат Ахметов є не олігархом, а інвестором, заявила його пресслужба 3 червня в коментарі "Радіо Свобода".

"Рінат Леонідович олігархом себе не вважає і був би здивований, якби його визнали таким. Рінат Ахметов – найбільший український інвестор. Компанія СКМ уже понад 20 років інвестує в Україну і є найбільшим роботодавцем та платником податків", – сказала його прессекретарка Анна Терехова.

Вона заявила, що на підприємствах СКМ зараз працює майже 200 тис. співробітників, позаминулого року фінансово-промислова група СКМ виплатила приблизно 60 млрд грн податків, передала на CAPEX (капітальні вкладення) в Україні 42 млрд грн, на соціальні проєкти – 10 млрд грн "без урахування благодійних програм Фонду Ріната Ахметова".

На запитання, чи готовий Ахметов позбутися своїх бізнес- чи медіаактивів, щоб не потрапити у список олігархів, Терехова заявила, що їх придбано в законний спосіб і вони працюють прозоро.

"Наші ЗМІ завжди були незалежним бізнесом із власною редакційною політикою. Ми впевнені: саме незалежні ЗМІ є гарантами свободи слова у країні. Рінат Леонідович і під час ведення бізнесу, і у приватному житті завжди чітко дотримується вимог законодавства. Водночас ми вважаємо, що в демократичній країні, якою є Україна, політика має бути прозорою, незалежно від того чи іншого закону", – сказала спікерка.

Контекст:

За даними Forbes, Рінат Ахметов – найбагатша людина в Україні зі статками в розмірі $7,6 млрд. У світовому рейтингу він посідає 327-ме місце. У торішньому рейтингу Ахметов був на 803-му місці, тоді його статки оцінювали у $2,8 млрд.

Ахметов володіє групою компаній СКМ ("Систем Кепітал Менеджмент"). Компанія розпоряджається контрольним пакетом акцій понад 100 підприємств у гірничо-металургійній, енергетичній, телекомунікаційній, банківській, страховій сферах, медіабізнесі, роздрібній торгівлі та сфері нерухомості. Ахметов також є президентом і власником футбольного клубу "Шахтар".

2020 року президент України Володимир Зеленський заявляв, що готовий говорити з великим бізнесом і забезпечити йому рівні правила, а натомість хоче, щоб олігархи жили і працювали за законом. Він вважає, що олігархам варто віддати "ролі в масовці, а не головні ролі".

15 квітня 2021 року на засіданні РНБО Зеленський анонсував розроблення "фундаментального законопроєкту про статус олігарха в нашій країні". За його словами, законодавча ініціатива спрямована, зокрема, на те, щоб олігархи не могли впливати "на вибір країни, на економіку, на закони, на Верховну Раду".

14 травня секретар РНБО Олексій Данілов зазначив, що, на його думку, під дію розроблюваного закону про олігархів підпадає 13 осіб, можливо, більше. Їхні прізвища Данілов назвати відмовився.

Документ внесли на розгляд Верховної Ради 2 червня. Згідно із законопроєктом, олігарх відповідає щонайменше трьом із таких ознак: бере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації (зокрема інтернет-ЗМІ); є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінантне) становище на загальнодержавному товарному ринку і протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище; вартість його активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів, установлених для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року.

У разі занесення бізнесмена до реєстру олігархів йому буде заборонено брати участь у купівлі об'єктів великої приватизації, фінансувати політичні партії. Окрім того, чиновники мають повідомляти про контакти з олігархами, а самі бізнесмени – подавати декларацію в Національне агентство з питань протидії корупції.