У Раді розробляють законодавство про відкликання осіб, які обіймають виборні посади – Стефанчук

Стефанчук очікує, що законопроєкт про місцевий референдум Рада ухвалить у першому читанні цієї осені
Фото: rada.gov.ua
Нардепи працюють над створенням законодавства, яке передбачає можливість відкликання осіб на виборних посадах.

Про це віцеспікер Верховної Ради Руслан Стефанчук розповів в інтерв'ю "РБК-Україна", яке вийшло 6 вересня.

За його словами, над такою законодавчою ініціативою працює група, яка займається розробленням законопроєктів із питань прямої демократії або народовладдя.

"У нас великий пул. Ми зараз зупинились на двох найбільш важливих – це всеукраїнський і місцевий референдуми. Крім того, ми зараз напрацьовуємо законодавство, яке стосується того, що в усьому світі називається recalls – можливість відкликання того чи іншого посадовця, який призначений народом", – сказав Стефанчук.

Він зазначив, що можливість вирішувати кадрові питання місцевого рівня, наприклад, оголошувати недовіру і звільняти мера, передбачено також у законопроєкті про місцевий референдум. Стефанчук говорив, що робота над проєктом закону на фінішній прямій, ще в березні цього року.

"Ми проводили громадське обговорення [законопроєкту про місцевий референдум], зараз аналізуємо ті пропозиції, які отримали від людей. І потім уже, враховуючи ці пропозиції, ми його доопрацюємо до другого читання. Ми заклали туди, як і до закону про всеукраїнський референдум, велику кількість запобіжників, аби не допустити сепаратизму та інших негативних явищ, щоби місцевий референдум використовувався для блага громад. І громада повинна теж мати дієвий інструмент впливу на місцеве самоврядування. Ось це важливо – дати реальний дієвий механізм, стоп-кран чи паличку погонича", – пояснив віцеспікер.

Стефанчук сподівається, що в першому читанні цей законопроєкт ухвалять уже цієї осені.

Контекст:

Закон про всеукраїнський референдум уже набув чинності. Президент України Володимир Зеленський подав відповідний законопроєкт у парламент 9 червня 2020 року і визначив як невідкладний. 18 червня в першому читанні його підтримало 252 депутати, 26 січня 2021 року у другому – 255 нардепів.

Відповідно до закону, всеукраїнський референдум за народною ініціативою може бути проведено на вимогу не менше ніж 3 млн громадян України, які мають право голосу. Оголошує проведення референдуму президент своїм указом.

На референдум зможуть виносити тільки чотири групи питань. Вони мають стосуватися затвердження закону про внесення змін до розділів І ("Загальні питання"), ІІІ ("Вибори. Референдум") і XIII ("Внесення змін до Конституції України") Основного закону, питань загальнодержавного значення, зміни території України, втрати чинності закону або окремих його положень.

Не можуть виносити на референдум питання, які стосуються податків, бюджету та амністії, які спрямовано на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету й територіальної цілісності країни, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі та ті, які суперечать Конституції України й нормам міжнародного права.