У Раді збирають підписи для ухвалення звернення до Конгресу США про надання Україні статусу основного союзника поза НАТО

Ініціативу вже підтримало 42 народні депутати
Фото: depositphotos.com
Народний депутат Олексій Гончаренко (фракція "Європейська солідарність") ініціював збирання підписів за скликання позачергового пленарного засідання Верховної Ради для ухвалення звернення до Конгресу США про надання Україні статусу основного союзника США поза НАТО. Про це він написав у Telegram.

Гончаренко зазначив, що його ініціативу вже підтримало 42 народні депутати.

Проєкт відповідної постанови (№5380) він зареєстрував у парламенті в середині квітня.

На думку Гончаренка, зараз ризик подальшої ескалації Росією на фронті й на українських кордонах "дещо спав".

"Ми маємо цей час використати з максимальною користю для нашої національної безпеки. Зараз ми маємо всі можливості, щоб отримати статус MNNA", – написав він.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.

Уперше Україна звернулася до США із проханням надати статус основного союзника поза НАТО в серпні 2014 року.

Це дало б Україні можливість участі у спільних зі США оборонних ініціативах, військових дослідженнях, космічних проєктах і контртерористичних заходах, надання їй окремих видів американського озброєння.

У вересні 2014 року президент США Барак Обама відмовився надати Україні статус особливого союзника Сполучених Штатів. Президент України Петро Порошенко пояснив рішення американського колеги тим, що рівень співпраці між Україною та США у сфері безпеки вже перевищив рівень співпраці країн, що мають статус основного союзника Штатів поза блоком НАТО.

У жовтні 2016 року міністр оборони Степан Полторак заявив, що Україна має дуже високі шанси на набуття такого статусу.

2017 року Рада вже ухвалювала звернення до Конгресу США із закликом надати Україні статус основного союзника поза НАТО.

Статус основного союзника США поза НАТО мають 17 країн: Австралія, Єгипет, Ізраїль, Японія, Південна Корея, Йорданія, Нова Зеландія, Аргентина, Бахрейн, Філіппіни, Таїланд, Кувейт, Марокко, Пакистан, Афганістан, Туніс, Бразилія.

7 лютого 2019 року український парламент ухвалив закон про внесення в Конституцію положення про стратегічний курс держави на набуття повноправного членства України в Європейському союзі і Організації Північноатлантичного договору. Закон набув чинності 21 лютого.

2018 року в НАТО визнали за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україні надали статус партнера розширених можливостей.

6 квітня 2021 року президент України Володимир Зеленський заявив під час телефонної розмови з генеральним секретарем НАТО Єнсом Столтенбергом, що Альянс – це єдиний шлях до закінчення війни на Донбасі і що надання Україні плану дій щодо членства в НАТО "стане справжнім сигналом для РФ". Коментуючи розмову із Зеленським, Столтенберг сказав, що НАТО твердо підтримує суверенітет і територіальну цілісність України.

За словами посла Франції в Україні Етьєна де Понсена, питання про надання Україні ПДЧ у НАТО розглядатимуть на саміті Альянсу в червні.

Заступник помічника держсекретаря США Джордж Кент зазначав наприкінці квітня, що статус партнера поза НАТО створено для країн, які не зацікавлені у членстві, а Україні треба провести реформи й увійти в НАТО.