У разі перемоги Трампа формат "Рамштайн" може перейти під егіду НАТО – ЗМІ

Зараз "Рамштайном" керують США
Фото: ЕРА

Керівництво міжнародної контактної групи військової допомоги Україні в боротьбі з агресією Росії (формат "Рамштайн") може перейти від США до НАТО. Про це 2 квітня пише Politico з посиланням на трьох європейських та одного американського чиновника.

Такий варіант розглядають для уникнення ризиків зниження допомоги, якщо колишній президент США Дональд Трамп знову виграє вибори восени 2024 року, пише видання.

За даними джерел, тему ймовірного переходу "Рамштайну" під егіду Альянсу обговорюватимуть 3–4 квітня у Брюсселі на зустрічі міністрів закордонних справ. Чиновники обговорять "низку варіантів", мета полягає в тому, щоб завершити цей процес на саміті лідерів НАТО у Вашингтоні в липні.

Один з американських співрозмовників видання зазначив, що пропозиція також передбачає надання НАТО "більше формального місця за столом переговорів" у межах контактної групи, а не повне передання її під контроль НАТО. Ідея американської сторони полягає в тому, щоб зміцнити зв'язки між НАТО та Україною для довгострокової підтримки, сказав чиновник. За даними іншого джерела, обговорення участі НАТО у групі триває "на дуже високому рівні".

Автори статті вважають, що передання групи в НАТО стало б значним кроком до закріплення підтримки України на тлі побоювань Європи щодо повернення Трампа в Білий дім. За словами експертів, це значно убереже підтримку України від змін в американських і західних урядах і особливо від Трампа.

"Передання цього проєкту у відання НАТО нібито ізолює його від президентства Трампа або навіть від США, які можуть відволіктися на Китай і не зможуть продовжувати його або не зможуть налагодити власне фінансування", – сказав газеті колишній заступник помічника міністра оборони США з питань Європи і з питань НАТО, співробітник Центру нової американської безпеки у Вашингтоні Джим Таунсенд.

У разі успіху цей крок стане останнім серед заходів, вжитих для зміцнення інститутів напередодні чергового президентства Трампа, підсумовує Politico. 14 грудня 2023 року Конгрес США схвалив закон, який не дозволяє жодному президентові вивести Сполучені Штати з НАТО без схвалення Сенату або закону Конгресу, і влада розглядає подальші заходи захисту, ідеться у статті.

Контекст:

Формат "Рамштайн" було започатковано навесні 2022 року – 26 квітня на авіабазі ВПС США Рамштайн у Німеччині відбулася перша зустріч консультативної групи з надання допомоги Україні. Тодішній міністр оборони України Олексій Резніков після цієї зустрічі заявив, що відбулися "тектонічні зміни" у філософії партнерів щодо передання Україні зброї. Зустрічі консультативної групи вирішили проводити щомісяця.

Про те, що представники західних урядів обговорюють імовірність зміни формату "Рамштайн", написало 9 лютого видання Handelsblatt. За даними видання, країни Заходу хочуть, щоб надалі постачання озброєнь Україні координував НАТО, і, отже, формат "Рамштайн", на їхню думку, має взяти під егіду Альянс.

Попереднє, 20-те засідання "Рамштайну" провели 19 березня. Глава Пентагону Ллойд Остін за його підсумками повідомив, що контактна група за майже два роки зобов'язалася виділити Україні понад $88 млрд на військову допомогу. Він наголосив, що "виживання України під загрозою".

Перед президентськими виборами 2016 року Трамп заявляв, що не має наміру автоматично продовжувати гарантії безпеки 28 членам НАТО, якщо його оберуть президентом. Він також говорив, що зобов'яже країни – члени НАТО платити за підтримку й захист із боку Вашингтона.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг 11 лютого 2024 року заявив, що обіцянки Трампа суперечать ст. 5 Вашингтонського договору, яка передбачає захист членів блоку в разі нападу на одного з них, і підривають усю безпеку Альянсу, включно із безпекою США.