У разі постачання в Україну систем ППО "Залізний купол" захистити можуть Маріуполь – Арестович

Системи "Залізний купол" застосовує Ізраїль
Фото: ЕРА
Системи протиповітряної оборони "Залізний купол" у разі постачання зі США Україна може використовувати на Донбасі. Таку думку позаштатний радник глави Офісу президента України, спікер української делегації у тристоронній контактній групі (ТКГ) щодо Донбасу Олексій Арестович висловив телеканалу "Дом" в інтерв'ю 19 вересня.

"Можлива передача нам двох батарей "Залізного купола". [...] Одна батарея "Залізного купола" може прикрити, наприклад, таке місто, як Маріуполь, із високою надійністю й перехопленням 90% ракет супротивника. Це за результатами застосування ізраїльтянами проти палестинських ракет. І може прикрити район, де розташовані війська, об'єкти критичної інфраструктури, наприклад, склади, або атомна станція, або гідроелектростанція", – сказав він.

Речник української делегації у ТКГ підкреслив, що українське командування "вирішить, де і як їх застосовувати".

"Я впевнений, що якщо вони будуть поставлені, то мінімум одна із цих батарей буде залучена де-небудь на лінії дотику для прикриття такого міста, як Маріуполь, наприклад. Усі ми пам'ятаємо удар російськими керованими ракетами по Маріуполю, такий самий удар по Краматорську, тож завжди знайдеться місце й час, щоб застосувати таку систему для захисту", – пояснив Арестович.

Водночас він вважає, що в питанні застосування систем "Залізний купол" "не все зводиться до Донбасу".

"Ще невідомо, де захоче їх застосувати Міністерство оборони та Збройні сили, якщо такі системи будуть на озброєнні", – підкреслив Арестович.

Контекст:

Видання Politico 14 вересня, посилаючись на власні джерела в Конгресі США, повідомило, що конгресмени прагнуть змусити адміністрацію президента США Джо Байдена продати або передати Україні нові системи протиповітряної і протиракетної оборони, зокрема батареї Iron Dome ("Залізний купол").

Офіс президента України 15 вересня випустив заяву, згідно з якою це перші результати домовленостей, яких було досягнуто під час візиту глави держави Володимира Зеленського у США.

Прессекретарка Білого дому Джен Псакі 15 вересня не змогла підтвердити інформацію про можливе отримання Україною від США батареї системи "Залізний купол", але й не спростувала її.

Систему ППО "Залізний купол" виробляє ізраїльська оборонна компанія Rafael, її розробили спільно з американською військово-промисловою компанією Raytheon. Армія США купила дві системи Iron Dome на прохання Конгресу, писало видання Defense News у лютому цього року.

Система "Залізний купол" працює в Ізраїлі з 2011 року і захищає важливі об'єкти та населені пункти завдяки нейтралізації бойових ракет на підльоті до цілі. Кожна батарея має радіолокаційну систему та три пускові установки з 20 ракетами-перехоплювачами в кожній із них.

Перехоплення здійснюють на відстані від чотирьох до 70 км. Зараз в Ізраїлі 10 батарей системи.

The National зазначає, що "Залізний купол" демонструє ефективність до 90%, однак система може бути пригнічена залповим вогнем противника.

"Залізний купол" масово використовували під час загострення у травні 2021 року напруги між Ізраїлем і Палестиною. Запуск однієї ракети цієї системи коштує від $50 тис. до $80 тис.

Про бажання України витратити більше коштів на нові системи ППО, а також про закупівлю системи, аналогічної "Залізному куполу", міністр оборони Андрій Таран говорив у травні 2021 року.