"Залізний купол", який урятував Ізраїль. Що це таке і як працює. Головне
Що таке "Залізний купол"
"Залізний купол" (на івриті "Кіпат барзель") – система протиракетної оборони (ПРО), розроблена в Ізраїлі для захисту від некерованих тактичних ракет наземного базування з дальністю польоту від чотирьох до 70 кілометрів.
"Залізний купол" розробили 2005 року, перша батарея цієї системи ПРО заступила на бойове чергування шість років потому – у 2011 році. До літа 2014-го, під час чергового загострення палестино-ізраїльського конфлікту, по всій території Ізраїлю чергувало вже дев'ять батарей, які до кінця року перехопили сумарно 1200 ракет.
17 травня 2021 року Армія оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) поінформувала у Twitter, що тільки протягом останніх семи днів угруповання ХАМАС та Ісламський джихад, які перебувають у Палестині, випустили в бік Ізраїлю 3150 ракет із сектору Гази. 90% ракет – а це понад 2800 штук – перехопила система "Залізний купол", стверджували в повідомленні.
Історія створення
Розробляти систему почали 15 років тому. Реалізовувати проєкт протиракетної оборони взялася одна з чотирьох найбільших ізраїльських військових компаній – Rafael Advanced Defense System Ltd. Це приватна компанія, яка займається проєктуванням систем протиповітряної, морської і сухопутної оборони.
У квітні 2007 року міністерство оборони Ізраїлю і Rafael підписали договір на розроблення та виробництво системи "Залізний купол". Дві перші батареї системи повноцінно заступили на бойове чергування в березні і квітні 2011 року відповідно. Із сектору Гази вели обстріл, і нова система змогла збити вісім із восьми ракет, випущених із системи "Град". У вересні того самого року розгорнули третю батарею.
"Нова батарея не на словах, а на ділі слугуватиме забезпеченню захисту громадян Ізраїлю від ракетних атак", – цитувало тодішнього міністра оборони країни Ехуда Барака видання Haaretz.
"Залізний купол" складається з багатоцільової радіолокаційної станції (для розпізнавання цілі і визначення траєкторії її польоту), центру управління вогнем і трьох пускових установок, у кожній з яких розташовано по 20 ракет "Тамір" із зоною ураження від чотирьох до 17 км. Розробник стверджував, що система здатна збивати літак на висоті до 10 км.
Ефективність перехоплення ракет противника становить 90%. Комплекс збиває не всі випущені ракети, а лише ті, які становлять реальну загрозу для населених пунктів Ізраїлю. Для цього "Залізний купол" визначає траєкторію польоту ракет і їхню можливу ціль. Саме такий вибірковий підхід у знищенні ракет противника знижує кількість використаних боєприпасів, а отже, і витрати на експлуатацію системи.
Один із головних недоліків "Залізного купола" – висока вартість експлуатації. За інформацією The Jerusalem Post, запуск кожної ракети коштує від $50 тис. до $80 тис.
Станом на сьогодні в Ізраїлі діють 10 батарей. "Щоб забезпечити захист всієї території Ізраїлю, за оцінкою експертів, потрібно 13 таких установок", – зазначено в матеріалі "Немецкой волны".
Цікаві факти
– Розроблення і виробництво системи обійшлися Ізраїлю щонайменше у $1,5 млрд.
– Вартість однієї батареї ПРО "Залізний купол" коливається від $50 млн до $170 млн.
– Кожна батарея обороняє територію площею 150 км2.
– Комплекс працює з високою швидкістю: час, потрібний для знищення ракети противника, не перевищує 90 секунд.
– Витрати Ізраїлю на оборону становлять 2021 року 5,6% від ВВП країни, зазначала у квітні "Русская служба ВВС". За цим показником Ізраїль зараз на третьому місці у світі після Саудівської Аравії (8,4%) і Кувейту (6,5%).