У реєстрі НАЗК немає декларацій 10 нардепів – "Чесно"

Якщо в реєстрі немає декларацій певної особи, це означає, що відносно неї до НАЗК надійшло подання про вилучення з публічного доступу, пояснили в "Чесно"
Фото: depositphotos.com

У реєстрі Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) немає декларацій за 2023 рік 10 чинних народних депутатів: четверо з них не подали декларацій, а інформацію щодо шести нардепів вилучили з публічного реєстру. Про це повідомив 4 квітня громадський рух "Чесно".

У повідомленні зазначають, що троє нардепів, які не подали декларацій за 2023 рік, – це депутати, котрим оголосили підозри в державній зраді: Нестор Шуфрич та Олександр Пономарьов від забороненої ОПЗЖ, а також колишній представник "Слуги народу", зараз позафракційний Олександр Дубінський.

У "Чесно" звернули увагу, що останній досі залишається заступником голови комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики.

Четвертий нардеп, який не подав декларації за 2023 рік, – це мажоритарник із Черкаської області, член групи "За майбутнє" Сергій Рудик. Він із початку повномасштабного вторгнення перебуває на військовій службі.

Окрім того, декларацій ще шести нардепів немає в реєстрі. Це Людмила Буймістер ("Слуга народу"), Лада Булах ("Слуга народу"), Валентина Короленко-Усова ("Слуга народу"), Софія Федина ("Європейська солідарність"), Євгеній Шевченко (колишній представник "Слуги народу", група "Відновлення України"), Святослав Юраш ("Слуга народу"). 

У НАЗК пояснили, що якщо в реєстрі немає декларацій певної особи, то це означає, що стосовно неї в агентство надійшло подання про вилучення з публічного доступу. На підставі таких подань вилучають із відкритого доступу не лише декларації, а й повідомлення про суттєві зміни в майновому стані, подані за всі періоди.

Ініціатором вилучення декларацій, поданих суб'єктами декларування, яких зараз мобілізовано до лав ЗСУ, є Генштаб ЗСУ. 

Контекст:

Доступ до публічної частини реєстру декларацій НАЗК обмежило 24 лютого 2022 року, у день повномасштабного вторгнення Росії в Україну, для "максимального посилення захисту особистих даних декларантів".

У травні 2022 року НАЗК пояснило, що під час воєнного стану необов'язково подавати декларації будь-якого виду, а після завершення війни "у посадовців є ще три місяці на подання декларації без порушення вимог строку".

Відновити електронне декларування закликали, зокрема, посли країн "Великої сімки" та посол ЄС. Посли G7 заявляли, що це дасть змогу запобігти корупції й зміцнить довіру громадян до влади.

20 вересня 2023 року Рада схвалила закон про відновлення електронного декларування, який передбачає подання декларацій посадовцями за поточний рік, а також за 2021–2022 роки. Згідно із правкою президента Володимира Зеленського, який накладав вето на попередню версію закону, реєстр майнових декларацій посадовців має бути відкритим, але "з урахуванням особливостей".

ЗМІ писали, що у відкритому доступі не показуватимуть декларацій, поданих, зокрема, військовослужбовцями Держприкордонслужби України, Держслужби спецзв'язку та захисту інформації, Управління держохорони, ЗСУ та інших військових формувань. Також не показуватимуть декларацій співробітників поліції особливого призначення, яких під час дії воєнного стану залучено до ведення бойових дій, а також поранених, полонених, миротворців, осіб, котрі перебувають на тимчасово окупованих територіях.

31 березня 2024 року закінчилася кампанія декларування за звітний період 2023-го. У НАЗК повідомили, що за цей час декларації подало понад 664 тис. держслужбовців.