"РФ добре уявляє, що ми маємо намір робити". Блінкен відповів на пропозицію Зеленського оприлюднити ймовірні санкції проти Росії
Так він прокоментував заклик президента України Володимира Зеленського щодо публікації ймовірних санкцій, який глава Української держави висловив на Мюнхенській безпековій конференції 19 лютого.
Блінкен заявив, що США разом із європейськими партнерами й союзниками розробили "масивний пакет санкцій", мета яких "насамперед полягає в тому, щоб спробувати утримати Росію від початку війни".
"Щойно ви активуєте їх, цей стримувальний чинник зникне. І до останньої хвилини, поки ми можемо спробувати додати в це стримувальний ефект, ми намагатимемося це робити. Щодо докладного викладу санкцій, то два моменти. Росія загалом досить добре уявляє, що ми збираємося робити, але ми не хочемо викладати деталі заздалегідь, тому що це дало б Росії змогу спробувати спланувати дії проти них. Тож у нас є дуже чіткий – і G7 не могла б бути чіткішою – масивний пакет, який швидко буде введено в дію в унісон між Сполученими Штатами та Європою та іншими країнами за межами Європи", – сказав він.
Контекст:
Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу. Незабаром після цього РФ розпочала агресію на сході України, хоча офіційно цього не визнає.
За агресію щодо України низка країн ввела проти РФ обмежувальні заходи. Зокрема, США неодноразово вводили та розширювали санкції проти Росії. 2014 року було застосовано перші санкції проти РФ через анексію Криму та російську агресію на Донбасі – деякі з них пізніше скасували, але вводили нові. Щодо Росії також діє кілька санкційних пакетів Євросоюзу. Частина з них пов'язана із зазіханням на територіальну цілісність, незалежність і суверенітет України.
На тлі стягування Росією військ до кордону України, яке розпочалося у жовтні 2021 року, деякі країни обговорюють нові можливі санкції. Зокрема, про це заявляли Іспанія, Німеччина, США, Франція, Великобританія та інші.
Президент США Джо Байден повідомляв, що розгляне можливість введення персональних санкцій проти лідера РФ Володимира Путіна, якщо Росія вторгнеться в Україну. Прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон говорив про жорсткі економічні санкції.
19 лютого 2022 року під час виступу на Мюнхенській безпековій конференції Джонсон підтвердив готовність Лондона ввести санкції проти РФ у разі її вторгнення в Україну. Прем'єр Британії закликав Кремль відвести російські війська від кордонів України.
На думку президента України Володимира Зеленського, мирному врегулюванню ситуації навколо країни можуть допомогти превентивні санкції проти РФ.