У "Слузі народу" розповіли, коли можуть проголосувати за позбавлення Разумкова депутатського мандата
Про це в інтерв'ю Суспільному, опублікованому 29 жовтня, розповів голова партії "Слуга народу", перший віцеспікер Ради Олександр Корнієнко.
"[Голова парламентської фракції "Слуга народу"] Давид Арахамія таку запропонував непогану, мені здається, конструкцію, що треба подивитися, чи буде продовжувати народний депутат, позафракційний Дмитро Олександрович Разумков свою діяльність відповідно до програми партії "Слуга народу", – зазначив Корнієнко. – Ми бачимо, що Дмитро Олександрович не голосував за нову редакцію закону про Національне антикорупційне бюро, який передбачає підсилення та реформу антикорупційних органів. Воно точно було в наших усіх програмах. Такі приклади вже є".
Водночас Корнієнко не уточнив, скільки законопроєктів, важливих для партії, має проігнорувати у своїх голосуваннях Разумков, щоб "Слуга народу" позбавила його депутатського мандата.
Разумков 28 жовтня в ефірі телеканала "Україна 24" говорив, що заяви про вихід із фракції "Слуга народу" не писав.
"Я розумію, що зараз цим маніпулюють мої колеги по парламенту, але... Ви розумієте, зараз у парламенті дотримання закону, м'яко кажучи, не завжди можна спостерігати. Це велика проблема. Бо коли парламент, єдиний законодавчий орган, порушує закон щодо низки питань, ми потім вимагати від людей, щоб вони його дотримувалися, точно не зможемо... Ані з погляду моралі, ані з погляду політики, ані з погляду сприйняття тих політиків, які сьогодні перебувають у залі", – підкреслив нардеп.
Згідно зі ст. 81 Конституції, нардеп, який пройшов до Ради за списком партії, може втратити мандат, якщо напише заяву про вихід із фракції.
Контекст:
Разумков обіймав посаду спікера Ради із 29 серпня 2019 року. Із травня до грудня 2019 року він був головою пропрезидентської партії "Слуга народу", пройшов до Ради під першим номером її виборчого списку. До участі в парламентських виборах був політтехнологом, займався бізнесом.
У фракції "Слуга народу" та Разумкова були розбіжності щодо закону про олігархів. Разумков вважає, що реєстр олігархів має створювати незалежна комісія, а не Рада національної безпеки та оборони, як це передбачено в законопроєкті. Він подавав свої правки до законопроєкту, а також звернувся до Венеціанської комісії із проханням оцінити його, усупереч рішенню фракції. Після ухвалення законопроєкту у другому читанні Разумков заявив про спроби фальсифікації тексту документа.
В Офісі президента України ситуацію, що склалася, назвали "світоглядним конфліктом". У фракції конфлікт із Разумковим називали "складною виробничою ситуацією".
Верховна Рада звільнила Разумкова з посади речника парламенту 7 жовтня. За проголосувало 284 нардепи, більшість голосів надала фракція "Слуга народу".
8 жовтня Рада проголосувала за призначення новим головою парламенту Руслана Стефанчука, який раніше обіймав посаду першого віцеспікера.
Корнієнко розповідав 7 жовтня, що з'їзд "Слуги народу" планують на середину листопада. Арахамія заявив того самого дня, що юристи говорять про наявність підстав для ймовірного позбавлення депутата Разумкова депутатського мандата.
Сам Разумков раніше не відкидав можливості того, що в Раді можуть спробувати позбавити його мандата. "Спроби можуть бути. Але в нас багато хто намагається на щось бути спроможним – не завжди це виходить", – говорив він 1 жовтня цього року.
У день голосування нардепів за відставку спікера Ради, 7 жовтня, Разумков сказав, що, згідно із законом, фракція "Слуга народу", від якої його обирали до парламенту, не може позбавити його депутатського мандата. "Але, на жаль, сьогодні далеко не все відбувається за законом. Буде виглядати дивно. Але, думаю, будь-які виклики я зможу пройти", – говорив політик.