У Верховній Раді зареєстровано законопроект Порошенка про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення
Законопроект про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення подав президент України Петро Порошенко.
У Верховній Раді України зареєстровано проект закону про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо відповідальності за незаконне збагачення авторства президента України Петра Порошенка. Текст законопроекту №10110 від 28 лютого опубліковано на сайті українського парламенту.
Його вже передано на розгляд профільному комітету.
Законопроект пропонує додати до Кримінального кодексу України статтю 368-5 "Незаконне збагачення".
Під незаконним збагаченням мають на увазі придбання чиновниками у власність "активів у значному розмірі без законних на те підстав за відсутності ознак зловживання владою або службовим становищем", а також передання таких активів іншій особі.
Санкція за статтею – позбавлення волі на строк до двох років із позбавленням права обіймати певні посади на строк до трьох років із конфіскацією майна.
Для посадових осіб, які обіймають відповідальне становище, тюремний строк становитиме від двох до п'яти років, а для тих, хто обіймає особливо відповідальне становище, – від п'яти до 10 років із конфіскацією майна.
Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення в Україні ввели у 2015 році. Це було однією з вимог Євросоюзу в межах плану дій щодо візової лібералізації, а також одним із зобов'язань України перед Міжнародним валютним фондом. Стаття передбачає позбавлення волі на строк від п'яти до 10 років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років із конфіскацією майна.
12 грудня 2017 року скарги на неконституційність статті подали 59 народних депутатів. Їхні інтереси в Конституційному Суді представляв парламентарій від "Народного фронту" Павло Пинзеник.
26 лютого 2019 року Конституційний Суд визнав ст. 368-2 Кримінального кодексу України (незаконне збагачення) такою, що не відповідає Основному закону, і скасував її. У рішенні йдеться, що вона не узгоджується з конституційним принципом презумпції невинуватості та з конституційним приписом про неприпустимість притягнення особи до відповідальності за відмову давати свідчення або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів (ст. 62 та 63 Конституції).
Порошенко заявив 27 лютого, що після публікації рішення суду подасть у Верховну Раду законопроект про відповідальність чиновників за незаконне збагачення. 28 лютого президент заявив, що підписав документ і доручив зареєструвати його у Верховній Раді як невідкладний.
У Національному антикорупційному бюро України повідомили, що наразі розслідують факти незаконного збагачення на суму понад 500 млн грн у межах 65 кримінальних проваджень, однак після рішення Конституційного Суду провадження про незаконне збагачення буде закрито.