У Єврокомісії стурбовані рішенням Конституційного Суду України визнати неконституційною статтю про незаконне збагачення
Особа, яка отримала певні активи, має бути спроможна довести їхнє походження, заявив віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс.
У Євросоюзі стурбовані рішенням Конституційного Суду України визнати такою, що не відповідає Основному закону, статтю Кримінального кодексу про незаконне збагачення. Про це під час виступу в Києві 28 лютого заявив віце-президент Єврокомісії Валдіс Домбровскіс, повідомила "Європейська правда".
"Ми стурбовані рішенням Конституційного Суду щодо статті про незаконне збагачення. Звісно, нам потрібно більш детально оцінити це рішення. Воно має бути оцінене на основі правової презумпції, тобто особа, яка набула певні активи, має бути спроможна довести їхнє походження... Це міжнародний принцип, і ми маємо подивитися на мотиви Конституційного Суду і на те, який вплив це матиме на ефективність боротьби з корупцією", – сказав політик.
Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення в Україні ввели 2015 року. Це було однією з вимог Євросоюзу в межах плану дій щодо візової лібералізації, а також одним із зобов'язань України перед Міжнародним валютним фондом. Стаття передбачала позбавлення волі на строк від п'яти до 10 років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років із конфіскацією майна.
12 грудня 2017 року скарги на неконституційність статті подало 59 народних депутатів. Їхні інтереси в Конституційному Суді представляв парламентарій від "Народного фронту" Павло Пинзеник.
26 лютого 2019 року Конституційний Суд визнав ст. 368-2 Кримінального кодексу України (незаконне збагачення) такою, що не відповідає Основному закону, і скасував її. У рішенні йдеться про те, що вона не відповідає конституційному принципу презумпції невинуватості та конституційному припису про неприпустимість притягнення особи до відповідальності за відмову давати свідчення або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів (ст. 62 і 63 Конституції).
У Національному антикорупційному бюро України повідомили, що наразі триває розслідування фактів незаконного збагачення на суму понад 500 млн грн у межах 65 кримінальних проваджень, однак після рішення Конституційного Суду провадження про незаконне збагачення буде закрито.
Президент України Петро Порошенко заявив 28 лютого, що дав доручення зареєструвати в парламенті законопроект про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення.