У збройних силах Білорусі стверджують, що перехоплення літака Ryanair не було

Літак Ryanair примусово посадили 23 травня
Фото: EPA
Влада Білорусі стверджує, що перехоплення літака компанії Ryanair, який примусово посадили в Мінську 23 травня, не було. Про це на пресконференції 14 червня заявив командувач військово-повітряних сил і військ протиповітряної оборони збройних сил Білорусі Ігор Голуб, трансляцію проводили на каналі belpresscenter у YouTube.

"Неодноразово було доведено, показано всім, хто бажає об'єктивно розібратися у цій ситуації, що перехоплення, примушення до приземлення, супроводу винищувальним перехоплювачем МіГ-29 ЗС Республіки Білорусь іноземного цивільного повітряного судна в небі Республіки Білорусь не було", – заявив він.

Голуб стверджує, що диспетчери дали командиру літака "тільки рекомендації, а не наказ" сідати в Мінську.

Він заявив, що МіГ-29 не підходив ближче ніж на 50 км до літака Ryanair.

За словами Голуба, завданням винищувача було "вийти в зону чергування над населеним пунктом, здійснити контроль за лінією заданого шляху, який видав йому диспетчер аеропорту "Мінськ-2", забезпечити його за потреби радіозв'язком із наземними пунктами управління, якби в нього була відмова радіозв'язку на борту, і прикрити від акту повітряного тероризму місто-герой Мінськ".

Контекст:

Літак Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса, 23 травня здійснив у Мінську екстрене приземлення нібито через повідомлення про замінування (згодом вибухових речовин на борту судна не знайшли). Для "супроводу" літака за дорученням Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, підняли винищувач білоруських ВПС.

У МЗС України 28 травня повідомляли, що Україні і країнам-партнерам не надходило повідомлень про замінування літака.

Лукашенко заявляв, что завданням винищувача было забезпечення зв'язку й виведення пасажирського літака на приземлення "в разі критичної ситуації".

Після перевірки борту білоруські спецслужби зняли з рейсу і затримали одного із засновників білоруського опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича і його дівчину, росіянку Софію Сапегу (у Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує). Сапегу і Протасевича визнали політв'язнями.

Увечері 24 травня з'явилося відео із Протасевичем, у якому він говорить, що перебуває в СІЗО в Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення, у яких зізнається "у факті організації масових заворушень у Мінську". У Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.

Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності торік улітку завдяки висвітленню і координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих.

Низка країн ввела обмеження на авіасполучення з Білоруссю. Кабмін України із 26 травня ухвалив рішення зупинити авіасполучення з Білоруссю, а із 29 травня заборонив білоруським літакам використовувати повітряний простір України.