Україна готова допомогти Молдові вугіллям, щоб не дати РФ розпалити соціальну напругу – Зеленський
У зверненні за підсумками 8 січня президент України Володимир Зеленський повідомив про свою розмову з президенткою Молдови Маєю Санду. Стенограму опублікувала пресслужба Зеленського.
"Сьогодні я провів кілька міжнародних розмов. Молдова – Мая Санду. Звичайно, що найголовніше – це допомогти Молдові пройти складний період енергетичних викликів, не дати Москві розпалити соціальну напругу. Уся теперішня енергетична ситуація в Молдові й, зокрема, на лівому березі Дністра, [де розташоване невизнане Придністров'я] – це намагання Росії зманіпулювати енергоресурсами проти влади в Молдові", – сказав президент України.
За його словами, Україна готова допомогти Молдові подолати енергетичні виклики, зокрема вугіллям.
"Дуже важливо зберегти стабільність і дати всім людям у Молдові умови, щоб жити спокійно й працювати на свою країну, на подолання бідності й на спільний наш рух у Євросоюз", – підкреслив Зеленський.
Контекст:
До січня 2025 року Молдова отримувала газ із Росії за контрактом із "Газпромом", який діє до кінця жовтня 2026 року, нагадав NewsMaker.
"Газпром" стверджує, що в Молдови накопичився перед компанією так званий історичний борг у розмірі понад $700 млн. Російський монополіст вимагав визнати цей борг і повернути його. Водночас молдовська влада заявила, що "не визнає жодного нібито боргу, який міжнародний аудит визнав недійсним".
Восени 2022 року "Газпром" через заборгованість погрожував припинити постачання газу до Молдови і зрештою скоротив його подавання. Уряд Молдови вирішив переспрямувати весь отримуваний російський газ у невизнане Придністров'я – на потреби регіону й для вироблення електроенергії на Молдовській ДРЕС, нагадував NewsMaker. Закупівлею газу на міжнародному ринку займалася держкомпанія Energocom.
28 грудня 2024 року "Газпром" повідомив підконтрольну йому дочірню компанію "Молдовагаз" про припинення постачання природного газу з нового року, посилаючись на заборгованість з оплати. 30 грудня прем'єр-міністр Молдови Дорін Речан доручив уряду країни розпочати підготовку до націоналізації газової компанії "Молдовагаз", контрольний пакет акцій якої (50%) належить російському монополісту "Газпрому".
Із 1 січня транзит російського газу через свою територію припинила Україна. У Придністров'ї після цього вимкнули централізоване опалення й гарячу воду. Через брак енергоресурсів у регіоні зупинилися підприємства. Окрім того, у Придністров'ї оголосили про віялові вимкнення електрики й порадили своєму населенню використовувати дрова для обігріву.
5 січня в уряді Молдови поінформували, що компанія "Тираспольтрансгаз" відмовилася від пропозиції допомоги молдовських компаній в імпорті газу з інших країн після припинення постачання з РФ. У відповідь "влада" невизнаного Придністров'я заявила, що Молдова нібито не пропонувала допомоги із закупівлею газу не з Росії, і висунула вимогу надати письмові докази. Після цього ЗМІ опублікували датовану 2 січня письмову відповідь найбільшого постачальника газу в Придністров'ї "Тираспольтрансгаза" компанії "Молдовагаз", у якій "Тираспольтрансгаз" фактично відмовляється від допомоги в імпорті газу з Європи після припинення постачань із РФ.