Україна має стати невід'ємною частиною європейської спільноти – президент Словенії
"Ваш візит як високої представниці непокореної України є знаковим і символічним для Словенії", – сказав президент.
Кондратюк подякувала Словенії за підтримку європейських прагнень України. Вона наголосила, що надання Україні статусу кандидата у члени Євросоюзу відповідає інтересам як Києва, так і Брюсселя.
"Ми не можемо допускати помилок минулого. Україна має стати невід'ємною частиною європейської спільноти", – відповів Пахор.
Співрозмовники також обговорили війну, яку Росія веде проти України.
"Президент Словенії цікавився перспективами переговорного процесу. Наголосила, що Україна не вестиме переговори з агресором, допоки російські війська не відійдуть щонайменше до лінії 24 лютого, як про це вже неодноразово заявляв президент України Володимир Зеленський", – сказала Кондратюк.
Пахор заявив, що, напавши на Україну, Росія "ухвалила хибне рішення".
Контекст:
28 лютого, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу. Зеленський заявив, що в умовах, які склалися, розраховує на приєднання до блоку за спеціальною процедурою.
Європейський парламент підтримав надання Україні статусу кандидата на вступ у ЄС. Згодом відбувся неформальний саміт лідерів ЄС, на якому було ухвалено рішення, яке, як вважають у МЗС України, свідчить про те, що Україна буде членом ЄС.
Опитувальник, необхідний для визначення готовності держави, яка подала заявку на членство в ЄС, розпочинати переговори про вступ, Зеленському під час візиту до Києва 8 квітня передала глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. За 10 днів Україна передала відповіді на першу частину опитувальника. 9 травня Зеленський повідомив, що Україна підготувала другу частину. Засідання Європейської ради, на якому ухвалюватимуть рішення про статус України, відбудеться у червні.
Глава МЗС Дмитро Кулеба заявив, що не знає жодної країни, яка відкрито виступала б проти надання Україні статусу кандидата у члени ЄС. Проте прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі заявив 31 травня, що майже всі основні держави ЄС, окрім Італії, виступають проти кандидатства України на членство в ЄС.
Верховний представник ЄС із питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель вважає, що Єврокомісія підготує висновок для Європейської ради за заявкою України "дуже швидко".