Україна має зайняти проактивну позицію в переговорах із Європою щодо екологічного мита СВАМ – економіст
У переговорах із ЄС щодо екологічного мита СВАМ (Carbon Border Adjustment Mechanism, регламент щодо прикордонного вуглецевого коригування) Україна має зайняти проактивну позицію, заявив у коментарі "РБК-Україна" керівник секретаріату Ради підприємців при Кабінеті Міністрів Андрій Забловський. Він додав, що запровадження мита має відповідати економічним реаліям, у яких опинилася країна.
"Запровадження екологічного мита СВАМ є дуже сенситивним, до нього має бути поступова адаптація бізнесу. У влади є розуміння, яка підтримка потрібна бізнесу, розглядаються можливості пом'якшення або адаптації до запровадження цієї системи. Так само розглядається можливість пошуку додаткових засобів міжнародної підтримки, які дозволять пом'якшити цей можливий негативний процес. А саме головне – є розуміння, яким чином найкраще адаптувати нововведення до українських реалій", – сказав експерт.
За словами Забловського, головне зараз – враховуючи умови, у яких перебуває Україна, апелювати до Європи та займати проактивну переговорну позицію, щоб екологічні зобов'язання були адекватними з погляду наявних викликів.
"Україна багато досягла у виконанні своїх екологічних зобов'язань. Тож зараз ми маємо повне право зайняти проактивну позицію, тому що немає догм. Те, чим СВАМ був до війни, умовно кажучи, – це одна справа. І те, що зараз – зовсім інша. Особливо це стосується України", – заявив він.
Контекст:
У травні 2023 року ЄС схвалив регламент щодо прикордонного вуглецевого коригування. Якщо Україна не домовиться про перехідний період, цей податок коштуватиме підприємствам до €1,2 млрд щорічно, заявляла координаторка комітету промислової екології та сталого розвитку Європейської бізнес-асоціації Ольга Бойко.
У березні 2024 року видання Politico заявило, що Європа, з одного боку, надає фінансову підтримку Україні, а з іншого – вводить податок на викиди вуглецю. Таких збитків можна уникнути через проведення переговорів із ЄС, оскільки в законодавстві є норма, за якою країна може мати пільги від сплати податку в разі форс-мажорних обставин.