Україна переконала Іспанію разом розслідувати вбивство Портнова – генпрокурор

Кравченко обговорив співпрацю в розслідуванні справи про вбивство Портнова
Фото: Руслан Кравченко / Telegram

Україна передала іспанським судовим органам документи, потрібні для запуску спільної міжнародної слідчої групи, яка розслідуватиме вбивство колишнього очільника Адміністрації Президента Андрія Портнова. Про це повідомив 17 березня в Telegram генеральний прокурор України Руслан Кравченко за підсумками візиту в Іспанію.

Там він зустрівся з генеральною прокуроркою Королівства Іспанії Терезою Перамато.

"Ключові теми − екстрадиція й міжнародна правова допомога. З 2022 року Іспанія задовольнила 13 запитів України щодо видачі підозрюваних у тяжких злочинах, дев'ять із них уже передані українській стороні", – повідомив Кравченко.

Сторони, зокрема, обговорили розслідування вбивства Портнова, яке сталося в Іспанії.

"Для нас важливо встановити всі обставини: від виконавців і організаторів до ширшого контексту цього злочину. Нам вдалося переконати колег у необхідності створення спільної міжнародної слідчої групи (Joint Investigation Team) й підтвердити стратегічну роль України як партнера в цьому розслідуванні", – повідомив генпрокурор.

За його словами, такий формат посилить і пришвидшить розслідування.

Контекст:

У січні – лютому 2014 року Портнов був першим заступником глави АП. Після Революції гідності він виїхав за кордон, в Україну він повернувся у травні 2019 року. У червні 2022 року Портнов знову виїхав з України.

Із грудня 2021 року Портнов був під санкціями США. Їх проти колишнього заступника глави АП ввели за хабарництво в судовому й правоохоронному апаратах України, використання свого впливу для підкупу в українських судах, а також за "підрив зусиль щодо реформування". Його називали "сірим кардиналом" судової влади України.

Уранці 21 травня 2025 року його застрелили в Іспанії біля елітної школи в Мадриді, куди він привіз дітей. ЗМІ писали, що напад могла вчинити група людей. Вони зробили п'ять пострілів і втекли з місця злочину. Тіло вбитого політика збиралися повернути в Україну.

Іспанська поліція припустила, що вбивство Портнова може бути пов'язане з війною в Україні. Також слідчі розглядають версію зведення рахунків, пов'язану з організованою злочинністю. 29 травня УП повідомляла, що Іспанія відмовилася створювати ініційовану Україною спільну робочу групу з розслідування вбивства Портнова. Іспанські слідчі не відкидають версії про "слід українських спецслужб", припустило джерело видання. За їхньою версією, ініціюючи участь у розслідуванні, Київ намагався дістати доступ до матеріалів слідства, телефонів та інших гаджетів Портнова, які можуть містити чутливу інформацію для української сторони.

Українські правоохоронці заявили, що ведуть своє розслідування.