Україна подала заявку на участь у сертифікації оператора "Північного потоку – 2" – Вітренко
"Нафтогаз" як національна компанія, яка очолює боротьбу за енергетичну безпеку України, відстоює інтереси України, подала заявку на участь у процесі сертифікації оператора "Північного потоку – 2" перед німецьким регулятором – Федеральною агенцією німецьких мереж, відомою як BNetzA. Наша основна позиція полягає в тому, що "Північний потік – 2" не може бути сертифікований, оскільки не забезпечено його повну відповідність європейському законодавству", – сказав він.
Вітренко зазначив, що "Нафтогаз" є одним з основних учасників європейського ринку газу.
"Тому в нас є прямий інтерес у тому, щоб цей ринок був конкурентним. І саме із цієї позиції ми показуємо німецькому регулятору, що сертифікація оператора "Північного потоку – 2" завдасть шкоди конкуренції на німецькому ринку, завдасть шкоди конкуренції на європейському ринку, зокрема на ринках Словаччини, Угорщини, Чехії, Австрії", – сказав голова НАК.
Він підкреслив, що йдеться не тільки про те, що Україна як транзитна держава потерпає від того, що РФ використовує газ як енергетичну зброю.
"Є величезні ризики для безпеки України та регіону, є негативний економічний ефект на Україну й увесь регіон, але при цьому основна позиція в цій конкретній заявці полягає в тому, що оператор "Північного потоку – 2" не може бути сертифікований саме через неконкурентність дій "Газпрому", у тому числі через будівництво й запуск цього газопроводу", – додав Вітренко.
Згідно з європейським законодавством, компанію – оператор газопроводу не може контролювати "Газпром" чи президент РФ Володимир Путін, який "стоїть за "Газпромом", додав Вітренко.
"Також європейське законодавство каже, що має бути забезпечений реальний доступ третіх сторін до цього газопроводу. Мова йде не про останні кілометри, а про весь газогін, починаючи з точки на кордоні РФ. [...] "Північний потік – 2" не може бути у привілейованому положенні по відношенню до інших газопроводів, тому що це буде спотворювати конкуренцію на ринках, куди доходять ці інші газопроводи", – підкреслив голова НАК.
Контекст:
"Північний потік – 2" має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Його будівництво повністю завершено, заявила російська корпорація "Газпром" 10 вересня. 4 жовтня "Газпром" повідомив, що почав заповнювати газом першу нитку газопроводу "Північний потік – 2".
Радниця міністра енергетики України Олена Зеркаль говорила у вересні, що газопровід ще не сертифіковано. Процедура передбачає, що запуск "Північного потоку – 2" має схвалити Єврокомісія, розповідав Вітренко.
Уряди України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви й Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.
Адміністрація президента США Джо Байдена виступала проти будівництва газопроводу, однак наприкінці травня цього року глава Білого дому назвав "контрпродуктивним" із погляду відносин із Європою введення нових санкцій проти "Північного потоку – 2", оскільки газопровід "практично закінчено".
Німеччина і США 21 липня повідомили, що уклали угоду щодо газопроводу "Північний потік – 2". Німеччина обіцяла, що застосує національні санкції проти Росії і закличе до ефективних заходів ЄС, якщо РФ і далі використовуватиме газ як інструмент тиску на інші країни або "здійснить подальші агресивні дії проти України". Згідно з угодою, транзит через Україну після введення в дію газопроводу має бути продовжено на 10 років (чинний контракт на транзит завершується 2024 року).
Вищий земельний суд німецького Дюссельдорфа 25 серпня зобов'язав оператора газопроводу бути незалежним від "Газпрому" й дотримуватися європейського законодавства. Генеральний директор компанії "Оператор ГТС України" Сергій Макогон заявив, що це "саме те, на чому наполягає Україна".