Україна розпочинає підготовку плану взаємосумісності з НАТО – Зеленський

Зеленський: Не збавляємо темп нашої інтеграції з НАТО
Фото: Zelenskiy / Official / Telegram
Президент України Володимир Зеленський 25 липня провів зустріч із представниками Кабінету Міністрів і Верховної Ради України, на ній обговорювали реалізацію рішень саміту лідерів НАТО, який відбувся у Вільнюсі у липні. Про це президент повідомив у Telegram.

"Не збавляємо темп нашої інтеграції з НАТО. Зібрав представників ВР та урядовців, щоб підготувати практичні кроки для реалізації рішень Вільнюського саміту. Зокрема, маємо чіткий план запуску ради Україна – НАТО на всіх рівнях, – зазначив він. – Також починаємо спільну з Альянсом підготовку плану взаємосумісності".

Зеленський додав, що 26 липня рада Україна – НАТО збереться на рівні послів, термінове засідання скликали у зв'язку із ситуацією в Чорному морі.

Як видно на знімках, опублікованих президентом, на зустрічі в Офісі президента були, зокрема, віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, міністр оборони України Олексій Резніков, глава ОП Андрій Єрмак і його заступник Ігор Жовква.

Контекст:

У підсумковому документі саміту НАТО, який відбувся у Вільнюсі 11–12 липня, зазначено, що Україні для вступу до блоку вже не потрібен план дій щодо членства, але прогрес країни оцінюватимуть у межах адаптованої річної національної програми. У комюніке немає запрошення до Альянсу. "Ми будемо готові надіслати Україні запрошення до вступу в Альянс, коли союзники погодяться із цим і буде виконано відповідні умови", – ідеться в комюніке.

Міністр оборони України Олексій Резніков вважає, що зміст адаптованої річної програми буде трансформовано. "Адаптована річна програма, власне, і повинна дати розуміння умов, після яких може бути ухвалене рішення про вступ. Цих умов може бути 20, а може бути три", зазначив він. Перші консультації щодо формування цієї програми Україна вже провела, повідомила Стефанішина 13 липня.

Президент України Володимир Зеленський результати саміту назвав "гарними, але не ідеальними". "Якби було запрошення вони були б ідеальні", уточнив президент.

Водночас 12 липня на підсумковій пресконференції Зеленський зазначив, що на саміті в Литві Україна отримала "недвозначність того, що вона буде в НАТО". "Простою мовою: у той момент, коли закінчиться війна, Україну точно запросять в НАТО і Україна точно стане членом союзу", – заявив президент.

Президент США Джо Байден під час зустрічі із Зеленським на полях саміту НАТО 12 липня заявив, що "з нетерпінням чекає того дня, коли... ми офіційно святкуватимемо членство [України] в НАТО".

16 липня в інтерв'ю телеканалу CBS радник Байдена з питань нацбезпеки Джейк Салліван заявив, що Україна стане членом НАТО і це не підлягає обговоренню.

Декларації, в яких підтримують майбутній вступ України в НАТО, станом на 8 липня 2023 року підписало 23 країни з 31, що входить до блоку.