"Україна вміє й буде захищати власні інтереси стільки, скільки буде потрібно". В ОП сподіваються, що Єврокомісія не продовжить заборону на експорт української агропродукції

Із 2 травня до 5 червня діяла заборона на вільне постачання української пшениці, кукурудзи, ріпаку й насіння соняшнику до пяти країн ЄС
Фото: EPA

Україна очікує на "виважене й обґрунтоване" рішення Єврокомісії не поновлювати обмеження на українську агропродукцію після 15 вересня. Про це заявив заступник глави Офісу президента України Ігор Жовква у Facebook 14 вересня.

"Рішення, які будуть прийняті, повинні засновуватися не на емоціях, політиці чи передвиборчих перегонах, а на фактах. Наша позиція чітка і зрозуміла – Україна залишається відкритою для конструктивного діалогу, зокрема в межах створеної координаційної платформи... Ми вміємо й будемо захищати власні інтереси стільки, скільки буде потрібно, усіма можливими юридичними інструментами, у тому числі в рамках СОТ", – написав Жовква. 

Він підкреслив, що Україна вкотре закликає Польщу не продовжувати заборони на імпорт продукції. Заступник глави ОП добавив, що можливі односторонні обмеження з боку Польщі стануть порушенням Угоди про асоціацію, умов вільного ринку й базових принципів вільної торгівлі СОТ. Він також наголосив, що "навіть в умовах війни економічна взаємовигідна співпраця Польщі й України продовжується".

"Понад 3 млн українців наразі проживають у Польщі. І як влучно зазначив президент [президент Польщі Анджей] Дуда: вони – не біженці, вони – гості Польщі. Гості, що легально працюють і роблять колосальний унесок в економіку Польщі – від 0,5% до 2% приросту ВВП відбулося завдяки невтомній праці українців на польському ринку", – написав він.

Як приклад Жовква згадав про парламент Болгарії, який скасував заборону імпорту українського зерна

"Ось наочний приклад того, як зріла європейська демократія ухвалює рішення на фактах, а не на емоціях, і не змішує економіку й політику", – написав він.

Контекст:

Із 2 травня до 5 червня діяла заборона на вільне постачання української пшениці, кукурудзи, ріпаку й насіння соняшнику до Польщі, Болгарії, Угорщини, Румунії та Словаччини. 5 червня її продовжили до 15 вересня. Ембарго ввели через те, що фермери з Польщі й інших країн виходили на акції протесту. Аграрії скаржилися, що українське зерно осідає у країнах і його не експортують далі, через що різко впали закупівельні ціни на зернові.

19 липня міністри сільського господарства Польщі, Румунії, Болгарії, Угорщини і Словаччини зустрічалися у Варшаві щоб обговорити імпорт сільгосппродукції з України. Тоді вони вирішили, що ембарго на ввезення продукції з України необхідно продовжити до кінця року.

Президент України Володимир Зеленський 22 серпня під час зустрічі з главою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн наголосив на важливості повного відновлення експорту української агропродукції з 15 вересня. 6 вересня у зверненні до учасників саміту ініціативи "Тримор'я" він заявив, що "будь-які обмеження проти українського експорту зараз – це масштабування тих руйнувань, яких завдають російські терористи". Зеленський звернувся до президентів Румунії, Словаччини, Польщі, Угорщини й Молдови, а також до віцепрем'єр-міністра Болгарії, закликавши їх "не робити Україну мішенню в економічному чи політичному сенсі".