Україна висунула вимогу до РФ щодо роз'яснень стосовно скупчення військ біля кордону – Кулеба

Кулеба: Україна дає РФ на відповідь 48 годин

Фото: Dmytro Kuleba / Facebook

Україна зробила запит до Росії щодо детальних роз'яснень стосовно військової активності у прикордонних із нею районах та в Криму. Про це 11 лютого повідомив у Twitter очільник Міністерства закордонних справ Дмитро Кулеба.

Міністр зазначив, що Україна офіційно застосувала механізм зниження небезпеки, передбачений розділом ІІІ Віденського документа.

"Згідно з положеннями Віденського документа, Росія має вказати точні райони проведення військової діяльності, повідомити дату її завершення, а також найменування, підпорядкованість, кількість військових формувань; також типи озброєнь і військової техніки, що беруть участь у ній", – написав Кулеба.

Глава МЗС заявив, що Україна чекатиме на відповідь РФ протягом 48 годин. Якщо Москва не надасть або надасть неповну чи неналежну інформацію, Київ звернеться до країн – учасниць Віденського документа для скликання надзвичайної зустрічі.

"Ми і надалі використовуватимемо всі дипломатичні можливості для гарантування безпеки України", – додав Кулеба.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною. 8 лютого 2022 року міністр оборони України Олексій Резніков повідомив, що вздовж усього кордону з Україною з боку РФ, Республіки Білорусь та тимчасово окупованих територій перебуває 140 тис. військових, включно з повітряним і морським компонентом. Наприкінці січня він заявляв, що, незважаючи на значне скупчення російських військ, не створено жодного ударного угруповання, необхідного для того, щоб перейти до наступу.

США і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.

У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.

28 січня президент України Володимир Зеленський наголосив, що ситуація на кордоні не напруженіша, ніж на початку 2021 року, а висловлювання західних лідерів про наближення війни шкодять українській економіці. Глава МЗС України Дмитро Кулеба 9 лютого заявив, що шанси на дипломатичне врегулювання кризи є.

29 грудня президент РФ Володимир Путін і Олександр Лукашенко, який вважає себе президентом Білорусі, підтвердили плани щодо проведення спільних військових навчань російських і білоруських військовослужбовців на території Білорусі у 2022 році.

17 січня 2022 року Лукашенко заявив, що "йде нарощування військового контингенту на південних кордонах" Білорусі, маючи на увазі зосередження підрозділів МВС України через міграційну кризу на кордонах білоруської держави.

18 січня до Білорусі почали прибувати підрозділи збройних сил РФ на навчання "Союзна рішучість – 2022", які почалися у лютому.

У Держдепі США заявили, що стурбовані переміщенням військ РФ у Білорусь, оскільки у такий спосіб Росія може "створити привід для можливого вторгнення" в Україну за кількома напрямками. У МЗС Білорусі назвали цю заяву "набором фантазій та страшилок".

24 січня Лукашенко пообіцяв, що розгорне "цілий контингент білоруської армії", щоб "захистити південний кордон".

Європейські депутати та американські конгресмени у спільній заяві 24 січня назвали окупацією введення російських військ у Білорусь.

Сполучені Штати, їхні союзники і партнери вживуть заходів у відповідь проти Білорусі, якщо її територію використають для вторгнення РФ в Україну, попередив спікер Держдепартаменту США Нед Прайс 25 січня.