Україні варто ввести санкції проти конкретних людей з оточення Лукашенка – віцеспікерка Ради

Історію з літаком Ryanair Кондратюк назвала "терористичним актом"
Фото: Верховна Рада України / Facebook
Президент України Володимир Зеленський та Рада національної безпеки і оборони (РНБО) мають ухвалити рішення про введення санкцій проти оточення Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі. Таку думку заступниця голови Верховної Ради Олена Кондратюк висловила "Цензор.НЕТ" в інтерв'ю, яке опублікували 1 червня.

"Варто звернутися до президента України та РНБО з проханням визначити перелік і терміново застосувати санкції проти конкретних осіб з оточення Лукашенка, які прямо причетні до актів державного тероризму та систематичного порушення прав людини в Білорусі", – сказала вона.

За словами віцеспікерки Ради, "закликаючи міжнародні організації, уряди та парламенти інших країн запровадити санкції проти режиму Лукашенка, Україна має сама подавати приклад".

"Треба повністю підтримати позицію, яку відображає Європейський союз. У парламенті вже зареєстрована постанова-звернення до європейських країн, урядів та парламентів світу, до Ради Європи, Організації Об’єднаних Націй, ОБСЄ, НАТО та інших міжнародних інституцій, аби визнати таку політику Лукашенка загрозою для міжнародної безпеки", – пояснила Кондратюк.

Вона зазначила, що їй подобається "швидка позиція" України, що закрила свій повітряний простір для білоруських літаків за прикладом низки європейських країн.

Ситуацію з літаком Ryanair, який дорогою з Афін до Вільнюса здійснив екстрене приземлення в Мінську нібито через повідомлення про мінування, Кондратюк назвала "терористичним актом".

Контекст:

23 травня літак авіакомпанії Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса, здійснив екстрене приземлення нібито через повідомлення про мінування (згодом вибухових речовин на борту не виявили). "Для супроводу" літака за дорученням Лукашенка підняли винищувач білоруських ВПС.

Після перевірки борту білоруські спецслужби зняли з рейсу й затримали одного із засновників білоруського опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича та його дівчину, росіянку Софію Сапегу (в Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує). Сапегу заарештовано, її і Протасевича визнали політв'язнями.

Увечері 24 травня з'явилося відео з Протасевичем, у якому він говорить, що перебуває в СІЗО №1 у Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". У Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.

Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню й координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих.

Кабмін з 29 травня заборонив білоруським літакам використовувати повітряний простір України.