Український законопроєкт "Про медіа" не відповідає європейським цінностям і його мають відкликати – Європейська федерація журналістів

Гутьєррес вважає, що із таким законом Україні у ЄС не місце
Фото: ЕРА
Законопроєкт народного депутата України від "Слуги народу" Микити Потураєва "Про медіа" має положення, які не відповідають європейським цінностям. Про це 8 липня заявила Європейська федерація журналістів (EFJ).

"Цьогорічний законопроєкт про медіа, який вніс у 2020 році народний депутат Микита Потураєв, містить безліч положень, що суперечать європейським цінностям. Він пропонує надати довільні та непропорційні регулювальні повноваження національному регулятору, Національній раді з телерадіомовлення, яка матиме повноваження не лише щодо аудіовізуальних ЗМІ, а й щодо друкованих і цифрових ЗМІ", – ідеться у повідомленні.

EFJ зазначає, що у зв'язку з наданням Україні статусу кандидата в члени Європейського союзу українській владі треба "узгодити законодавство про ЗМІ з європейськими стандартами свободи преси", що передбачає "ретельний перегляд українського законодавства про ЗМІ".

"Передбачене законопроєктом примусове регулювання в руках повністю підконтрольного уряду регулятора гідне найгірших авторитарних режимів. Його мають відкликати. Державі, яка застосовуватиме такі положення, просто не місце у Європейському союзі", – вважає генеральний секретар EFJ Рікардо Гутьєррес.

Він закликав владу України "вступити у відвертий діалог" із Національною спілкою журналістів України і Незалежною профспілкою журналістів України.

"Регулювання ЗМІ має здійснювати незалежний від уряду орган, і його метою має бути незалежність ЗМІ, а не контроль за ЗМІ", – наголосив Гутьєррес.

Контекст:

Законопроєкт "Про медіа" №2693 авторства нардепів від "Слуги народу" зареєстрували у Верховній Раді наприкінці грудня 2019 року. Документ має регулювати діяльність телебачення, радіо, преси, онлайн-медіа, стримінгових сервісів і платформ загального доступу до інформації. Автори законопроєкту, зокрема, запропонували наділити Нацраду з питань телебачення та радіомовлення функцію нагляду і контролю за всією сферою медіа.

У першому читанні Верховна Рада розглядала проєкт закону 19 травня 2020 року та спрямувала його на доопрацювання.

Законопроєкт зазнав різкої критики журналістів і медіаорганізацій. 2020 року зареєстрували й інші законопроєкти про медіа.

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко обіцяв, що зауваження представників українських ЗМІ і Ради Європи врахують.

1 червня 2022 року під час відеозвернення до Верховної Ради, присвяченого євроінтеграції України, президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн закликала ухвалити закон про ЗМІ, який узгодить законодавство України із чинними стандартами ЄС.