Українці подали у Європейський суд із прав людини 11 позовів у зв'язку із законом про люстрацію – заступник міністра юстиції України
Заступник міністра юстиції України, уповноважений у справах Європейського суду з прав людини Іван Ліщина не відкидає, що ЄСПЛ цього року ухвалить рішення щодо позовів у зв'язку з українським законом про люстрацію.
Громадяни України подали у Європейський суд із прав людини (ЄСПЛ) 11 позовів у зв'язку із законом про люстрацію, заявив у інтерв'ю "Цензор.НЕТ", опублікованому 5 березня, заступник міністра юстиції, уповноважений у справах ЄСПЛ Іван Ліщина.
Відповідаючи на запитання, коли ЄСПЛ може ухвалити рішення за позовами у зв'язку з українським законом про люстрацію, Ліщина сказав: "Не готовий прогнозувати, справа складна". Водночас він не відкинув, що рішення Європейський суд може ухвалити і цього року.
"Будемо відверті: є сильна позиція з обох сторін. Як Європейський суд це збалансує? Не знаю... Там є ще один важливий момент. Більшість справ, які зараз нам комуніковано, – з тих, що було зупинено в очікуванні рішення Конституційного Суду. Ми ж показуємо, що таке призупинення можна скасувати і розглянути справу по суті. Тобто що заявники ще не пройшли повністю національні суди", – сказав заступник міністра юстиції.
"А якщо прийме все ж таки на користь заявників, то як бути з люстрацією і люстрованими?" – запитала журналістка.
За словами Ліщини, він не думає, що "там буде бланкетне рішення про те, що взагалі українське законодавство повністю не відповідає конвенції".
"До речі, ці справи дуже швидко комунікували. Для мене це було досить несподівано. Це не кримінальні справи. Цивільні зазвичай можуть лежати від п'яти до 10 років. Не знаю, чому Європейський суд вважав за необхідне порушити саме це питання за прискореною процедурою... Ми свою позицію подали, пояснили, чому і як, далі чекаємо", – сказав Ліщина.
Закон про люстрацію почав діяти в жовтні 2014 року. Він обмежує право для високопосадовців часів президента Віктора Януковича обіймати посади в органах державної влади на 5–10 років.
20 січня 2015 року 47 депутатів Верховної Ради внесли в Конституційний Суд подання про перевірку закону на відповідність Конституції. Рішення поки не ухвалено.
19 червня 2015 року Венеціанська комісія оприлюднила звіт щодо українського закону про люстрацію. Загалом комісія схвалила його, однак вона висловила зауваження, оскільки закон поширюється на дуже широке коло громадян. Також, на думку членів комісії, люстрацію і боротьбу з корупцією потрібно законодавчо розділити.
Станом на травень 2017 року під люстрацію в Україні потрапило 935 чиновників, із них 190 працювали у МВС. У Мін'юсті повідомили, що серед люстрованих правоохоронців – 17 слідчих МВС і 85 співробітників ДАІ, які причетні до переслідувань учасників Революції гідності.