Більше ніж половина респондентів вважають Зеленського олігархом – опитування
Так, Ахметова і Коломойського олігархами вважає 94% респондентів, Порошенка – 89%, бізнесменів Віктора Пінчука та Дмитра Фірташа – 82% та 80% відповідно.
Більше ніж половина респондентів назвали олігархами нардепа від "Опозиційної платформи – За життя" Сергія Льовочкіна (63%), співголову ОПЗЖ Юрія Бойка (61%), позафракційного нардепа Вадима Новинського (58%) та президента Володимира Зеленського (55%).
Також до олігархів зарахували екснардепа Костянтина Жеваго (37%), бізнес-партнера Коломойського Геннадія Боголюбова (35%), бізнесмена Олександра Ярославського (31%) та власника НВ та "Української правди" Томаша Фіала (21%).
Контекст:
Верховна Рада 23 вересня ухвалила закон Зеленського про олігархів. За документ проголосувало 279 народних депутатів за 226 необхідних. Голосування проводили за спеціальною процедурою, без можливості внести додаткові поправки в залі.
4 листопада закон підписав спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук, після нього документ підписав президент.
Відповідно до закону, олігарх відповідає щонайменше трьом із таких ознак: бере участь у політичному житті; має значний вплив на засоби масової інформації (зокрема інтернет-ЗМІ); є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) суб'єкта господарювання, є суб'єктом природних монополій або займає монопольне (домінантне) становище на загальнодержавному товарному ринку та протягом одного року поспіль підтримує чи посилює це становище; вартість активів перевищує мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного року.
У разі занесення бізнесмена до реєстру олігархів йому буде заборонено брати участь у купівлі об'єктів великої приватизації, фінансувати політичні партії. Окрім того, посадовці мають повідомляти про контакти з олігархами, а самі бізнесмени – подавати декларацію до Національного агентства з питань запобігання корупції.
Рішення про внесення до Реєстру олігархів ухвалюватиме Рада національної безпеки і оборони, заносити до цього списку можуть за поданням Кабінету Міністрів, члена РНБО, Національного банку, Служби безпеки України або Антимонопольного комітету України.
Згідно з результатами опитування КМІС, майже дві третини українців негативно оцінюють процес деолігархізації, який ініціював Зеленський.