Уряд довів підготовку опалювального сезону до надзвичайного стану – "Наш край"
"Про введення надзвичайного стану вже повідомили обласні державні адміністрації: Львівської, Закарпатської, Хмельницької, Одеської, Дніпропетровської областей, а також міста Івано-Франківськ та Чернігів. Адже їм почали пропонувати закуповувати газ за ціною 38–47 грн/м&³3; замість обіцяних "Нафтогазом" 19 грн/м&³3; (із ПДВ та доставкою)", – заявив Мазурчак.
Він прогнозує, що багато бюджетних установ залишаться без опалення через те, що у них не буде договорів на газ за ціною, записаною в меморандумі.
"Бюджетні установи купують газ напряму в постачальників, укладаючи договори через систему ProZorro. Але через зростання цін на газ постачальники не можуть виконати тендерні умови й розривають уже укладені договори. А на нові тендери не набирається достатньо учасників. І, що важливо, на нові тендери не виходив "Нафтогаз трейдинг", який згідно з меморандумом і мав би постачати газ по 16,3 грн/м&³3; бюджетним організаціям", – сказав політик.
Співголова "Нашого краю" розкритикував реакцію на цю ситуацію з боку Міненерго.
"Реакція міністра енергетики Германа Галущенка на ці факти не витримує жодної критики – він закликав бюджетні організації не укладати договори на купівлю газу для опалення за завищеними цінами. Якщо виконати його пораду, то бюджетні організації в опалювальний сезон узагалі залишаться без газу і тепла", – заявив Мазурчак.
У партії "Наш край" додали, що вимагають від Кабміну негайно втрутитися.
"Влада має припинити ігри в "ринок газу" і забезпечити житлово-комунальну сферу блакитним паливом за адекватними цінами. Тим більше, що Україна видобуває достатньо ресурсів для забезпечення потреб населення. У разі невтручання уряду житлово-комунальний сектор країни неминуче чекає криза, що спровокує нові тарифні майдани", – попередили в політсилі.
"Наш край" запропонував негайно ухвалити постанову Кабміну, яка дасть змогу:
- повернути механізм ПСО для населення і ТКЕ з чіткими правилами та припинити гру в так званий ринок природного газу;
- прирівняти ОСББ до побутового споживача (уже є така законодавча ініціатива);
- передбачити більшу суму в бюджеті для нормального проходження опалювального сезону;
- збільшити суму субсидій у проєкті бюджету 2022 (сьогодні 38 млрд грн, необхідно щонайменше 50–55 млрд грн)
- переглянути контракти, які пропонує Нафтогаз у бік збільшення обсягів газу за ціною 7,42 грн/м&³3;.
Контекст:
24 вересня прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що "незалежно від коливань ціни на біржах або хабах", тарифи на тепло і гарячу воду не змінюватимуться весь опалювальний сезон, тобто до кінця квітня 2022 року. 29 вересня міністр розвитку громад і територій України Олексій Чернишов повідомив про 99-відсоткову технічну готовність до початку опалювального сезону.
30 вересня на засіданні Конгресу місцевих і регіональних влад було підписано меморандум, згідно з яким тарифи на тепло і гарячу воду в Україні цієї зими не будуть рости і становитимуть 7,4 грн за 1 м&³3; для населення і 13,6 грн за 1 м&³3; для бюджетних установ.