"Усе потеплішає". Зеленський вважає, що ситуацію на польсько-українському кордоні ускладнено через політику
Проблеми на кордоні Польщі та України пов'язані з "політичними кроками сусідів". Про це президент України Володимир Зеленський повідомив 25 листопада на пресконференції за підсумками міжнародного саміту Grain from Ukraine, її запис опублікували у Facebook президента.
Зеленського запитали, як він оцінює ситуацію на кордоні і як бачить імовірне розв'язання проблеми.
"На кордоні є складнощі, я вважаю, перш за все через деякі політичні кроки наших сусідів. Я вважаю, нам треба мати дуже виважену політику, мати план дій, по якому йти, і в нас є цей план", – відповів президент.
Він зазначив, що над питанням працюють прем'єр-міністр України Денис Шмигаль, віцепрем'єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, а також Міністерство закордонних справ і Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України.
"Усе це є. Я впевнений, що ми зможемо все це зробити", – підкреслив Зеленський.
За його словами, Україні вже вдалося вийти з "політичного тупика" у відносинах з Румунією.
"Зараз є новий виклик – на цих кордонах – через нові якісь питання. Я думаю, нам треба дати трішки часу нашим сусідам. Усе потеплішає", – вважає Зеленський.
Контекст:
Із початку листопада польські перевізники блокують рух вантажівок у трьох пунктах пропуску на українсько-польському кордоні ("Ягодин – Дорогуськ", "Краковець – Корчова", "Рава-Руська – Гребенне"). Уранці 23 листопада польські перевізники почали блокаду четвертого пункту пропуску – "Шегині – Медика".
Представник Єврокомісії Адальберт Янц сказав 16 листопада, що відновлення системи дозволів або квот для автомобільних перевезень, чого вимагають польські перевізники, не є юридично можливим.
Голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Мустафа Найєм наголосив, що Україна "не має наміру навіть обговорювати" з Польщею повернення до дозвільної системи. Він нагадав, що Угоду про лібералізацію вантажних перевезень ("транспортний безвіз") ратифікували й погодили всі члени ЄС, її підписали між Україною та Європейським союзом, а не якоюсь окремою країною.
За час страйку на польському кордоні померло двоє українських водіїв. Посольство України у зв'язку із цим надіслало Польщі ноту, вимагаючи розблокувати рух.
Спецслужби РФ можуть бути причетні до блокування кордонів України, ідеться в розслідуванні Guildhall, опублікованому 22 листопада.