В Одеській області пенсіонерам вирішили виплатити по 1000 грн, мережа "Опора" вважає це передвиборчим зловживанням
Одержувачам мінімальної пенсії в Одеській області запропонували написати заяву на надання одноразової матеріальної допомоги. Незалежні спостерігачі заявили, що соціальну ініціативу влади регіону можуть розцінювати як зловживання адміністративним ресурсом перед виборами.
В Одеській області пенсіонерам від імені обласної ради та обласної державної адміністрації пообіцяли видати одноразову матеріальну допомогу в розмірі 1000 грн. Про це 12 лютого повідомила громадянська мережа "Опора".
Одночасно в сільських районах розпочали збір заяв громадян на ім'я голови Одеської ОДА Максима Степанова про одержання матеріальної допомоги в межах обласної комплексної програми соціальної підтримки населення на 2018–2020 роки.
Такі заяви можуть подати ті, хто отримує пенсію меншу, ніж 2500 грн.
Заступник голови Таїровської селищної ради Овідіопольського району Павло Погорілий у коментарі "Опорі" заявив, що гроші виділяють у межах нової програми соціального захисту населення Одеської області, затвердженої облрадою.
"Але є тенденція, що люди відкликають свої заяви. Оскільки проводиться така інформаційна політика, що це нібито підкуп виборців на майбутніх президентських виборах. У зв'язку з чим люди приходять і вимагають, щоб їм повернули їхні заяви. Таких заяв зараз 15", – сказав Погорілий.
"Опора" уточнює, що 21 грудня 2018 року в обласну комплексну програму соціальної підтримки населення на 2018–2020 роки внесли зміни, збільшивши загальний обсяг фінансування з 87,146 млн до 190,444 млн. Додано захід, який не передбачали попередні версії програми, – "Одноразова грошова допомога окремим категоріям громадян, найменш захищеним на рівні держави та області".
"Таким чином, зі 103 млн грн, на які збільшено фінансування, 90 млн грн призначено для надання одноразової матеріальної допомоги без чіткої ідентифікації конкретних категорій громадян", – заявили в "Опорі".
Під час збору заяв від пенсіонерів не було виявів агітації, але він є небезпечним прецедентом під час виборчої кампанії і його можуть розглядати як зловживання адміністративним ресурсом, уважають спостерігачі.
"Запуск масштабної акції з надання одноразової матеріальної допомоги широким верствам населення під час виборчого процесу може розглядатися як вид зловживання фінансовими адміністративними ресурсами. Чинне національне законодавство про вибори не містить чіткої ідентифікації можливих зловживань фінансовими адміністративними ресурсами, що ускладнює правову оцінку в поточному правовому полі. Тим не менш, переваги з управління фінансовими ресурсами та можливості їх використання для впливу на результати волевиявлення громадян входять у протиріччя з базовим принципом виборів – рівністю", – ідеться в повідомленні громадянської мережі.
"Опора" закликала Одеську ОДА відкласти реалізацію цієї частини соціальної програми до встановлення підсумків виборів президента України, перший тур яких призначено на 31 березня.
Спрощений порядок видавання матдопомоги напередодні виборів було введено також міськрадою Дніпра, за даними активістів, на ці цілі виділено 140 млн грн. Гроші нужденним видавали просто в мерії, що можна розцінити як підкуп виборців, заявили в організації "Громадський контроль". Інформацію перевіряла Нацполіція. Після цього депутати міськради проголосували за відмову від спрощеної процедури надання матеріальної допомоги.