В Україні запрацював міжвідомчий штаб з охорони кордону. Він протидіятиме можливій міграційній кризі

До складу штабу входять представники кількох міністерств, розвідки, ЗСУ та СБУ, а також омбудсменка
Фото: dpsu.gov.ua
В Україні розпочав роботу міжвідомчий штаб для координації дій силових органів щодо захисту державного кордону. Про це повідомили 22 листопада у Державній прикордонній службі України.

"Новоутворений штаб націлений на протидію можливій міграційній кризі на кордоні", – ідеться у повідомленні.

Штаб створили за рішенням Кабміну, а керуватиме ним перший заступник голови Держприкордонслужби Володимир Нікіфоренко.

Як повідомив перший заступник голови Держприкордонслужби Володимир Нікіфоренко, створення штабу передбачено рішенням уряду.

"Він забезпечуватиме координацію діяльності всіх залучених до заходів із посилення охорони та захисту державного кордону України органів виконавчої влади, місцевого самоврядування, військових формувань, правоохоронних органів та громадських об'єднань. Крім того, створюються регіональні координаційні штаби", – сказав Нікіфоренко.

Заступник секретаря Ради національної безпеки і оборони України Сергій Демедюк зазначив, що тактика дій, пов'язана з незаконною міграцією з Білорусі до країн ЄС, неоднозначна, "щодня щось змінюється", і необхідно максимально ефективно використовувати час, щоб скоординувати всі необхідні дії.

Представники штабу забезпечуватимуть аналіз, узагальнення та обмін інформацією, підготовку пропозицій та рекомендацій щодо заходів, пов'язаних з урегулюванням проблемних питань забезпечення посилення охорони та захисту державного кордону.

До складу штабу входять представники Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції, Національної гвардії, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Газотранспортної системи, Міністерства закордонних справ, Міноборони, Мін'юсту, Мінфіну, Мінінфраструктури, Служби зовнішньої розвідки, командування Збройних сил та Служби безпеки.

Окрім того, у роботі штабу візьме участь уповноважена Верховна Рада з прав людини Людмила Денісова.

"Ми, безумовно, слідкували за розвитком ситуації на кордоні Польщі та Білорусі, робили свої висновки і вже напрацювали необхідні матеріали, як дотриматися в таких умовах перш за все прав наших громадян, які мешкають на територіях прикордоння, та прав військовослужбовців", – сказала Денісова.

Вона зазначила, що найближчим часом проведе нараду, до якої залучать усі громадські організації, які займаються питаннями мігрантів. На ній напрацюють рекомендації щодо дотримання прав мігрантів, якщо вони потраплятимуть на територію України.

"Також зазначимо, що у рамках посилення кордону з Республікою Білорусь правоохоронні органи минулого тижня провели необхідні командно-штабні навчання, у ході яких відпрацьовувалися можливі сценарії розвитку ситуації", – додали в Держприкордонслужбі.

Контекст:

Цьогоріч у країнах Євросоюзу, які межують із Білоруссю, загострилася проблема нелегальної міграції із країн Близького Сходу. У ЄС спочатку заявляли, що Білорусь навмисно послабила контроль над кордоном зі свого боку, пізніше Олександра Лукашенка, який вважає себе президентом Білорусі, звинуватили не просто в послабленні контролю, а в організації потоків нелегальної міграції.

У Євросоюзі повідомляли, що мігрантів до Білорусі запрошують через білоруські диппредставництва. За інформацією української розвідки, на території третіх країн створено "вербувальні центри", де людям пропонують за плату доправити їх до Євросоюзу та під виглядом туристів відвозять до Мінська.

17 листопада прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький говорив, що на території Білорусі перебуває 20 тис. мігрантів.

Через міграційну кризу на білорусько-польському кордоні 15-го і 17 листопада телефонні розмови з Лукашенком провела в.о. канцлера ФРН Ангела Меркель. Вони домовилися, що проблему нелегальних мігрантів "загалом виносять на рівень ЄС та Білорусі".

Глава МВС України Денис Монастирський вважає, що міграційна криза на білоруському-польському кордоні створена штучно спецслужбами РФ. На його думку, Росія може організувати переправлення цих мігрантів із Білорусі до України. Міністр зазначив, що Україна готується до такого сценарію і вже залучила оперативні резерви Нацгвардії та Нацполіції для охорони кордону.

Монастирський також повідомив 19 листопада, що в областях України, які межують із Білоруссю, можуть запровадити надзвичайний стан, але поки що необхідності в цьому немає.