Німеччина відхилила пропозицію Лукашенка прийняти 2 тис. мігрантів із Білорусі

Лукашенко у розмові з Меркель 15 листопада запропонував ЄС створити гуманітарний коридор у ФРН для мігрантів із Білорусі
Фото: president.gov.by
Берлін не прийняв пропозиції Мінська про приймання Німеччиною 2 тис. мігрантів, які перебувають на білорусько-польському кордоні. Про це 22 листопада заявив офіційний представник уряду ФРН, пише Reuters.

За його словами, "ідея створення гуманітарного коридору до Німеччини для 2 тис. мігрантів не є рішенням, прийнятним для Німеччини чи ЄС".

Через міграційну кризу 15-го і 17 листопада телефонні розмови з Олександром Лукашенком, який називає себе президентом Білорусі, провела в.о. канцлера ФРН Ангела Меркель. Вони домовилися, що проблему нелегальних мігрантів "загалом виносять на рівень ЄС та Білорусі".

Лукашенко у розмові з Меркель 15 листопада запропонував ЄС створити гуманітарний коридор із Білорусі до ФРН для 2 тис. мігрантів із країн Близького Сходу, повідомила прессекретарка політика Наталія Ейсмонт. За її словами, Білорусь брала на себе зобов'язання сприяти репатріації, "наскільки це можливо і за їхнього бажання", решти 5 тис. нелегалів, які перебувають на території республіки.

22 листопада Лукашенко звинуватив Євросоюз у небажанні допомагати мігрантам і заявив про готовність білоруської влади організувати наприкінці листопада авіарейс для нелегалів, які бажають повернутися додому. Він підкреслив, що Білорусь усіляко підтримуватиме мігрантів у їхньому бажанні потрапити до Польщі та Німеччини.

Лукашенко на зустрічі з губернатором Гродненської області Володимиром Караником зазначив, що контактні особи від ЄС, які, за його словами, мали у взаємодії з Мінськом працювати над розв'язанням кризи з мігрантами, не виходять на контакт.

"Я чекаю, коли ЄС відповість на запитання щодо 2 тис. біженців. У нас же в цьому таборі майже 2 тис. біженців. Я просив, щоб вони їх забрали. Вони сказали, Меркель мені пообіцяла, на рівні Євросоюзу розглянуть цю проблему. То не розглядають навіть", – розповів Лукашенко, його цитує сайт президента Білорусі.

Контекст:

Цьогоріч у країнах Євросоюзу, які межують із Білоруссю, загострилася проблема нелегальної міграції із країн Близького Сходу. У ЄС спочатку заявляли, що Білорусь навмисно послабила контроль над кордоном зі свого боку, пізніше Лукашенка звинуватили не просто в послабленні контролю, а й в організації потоків нелегальної міграції.

У Євросоюзі повідомляли, що мігрантів до Білорусі запрошують через білоруські диппредставництва. За інформацією української розвідки, на території третіх країн створено "вербувальні центри", де людям пропонують за плату доправити їх до Євросоюзу та під виглядом туристів відвозять до Мінська. За даними видання Welt am Sonntag, Білорусь подвоїла кількість авіарейсів із країн Близького Сходу, їх найчастіше використовують нелегали для подальшої міграції до країн ЄС.

У Литві стверджують, що частина мігрантів прибуває до Білорусі з Росії.

За інформацією польських правоохоронців, серед мігрантів, які намагаються незаконно перетнути кордон, – громадяни Сирії, Іраку, Лівану та інших країн. 17 листопада прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький говорив, що на території Білорусі перебуває 20 тис. мігрантів.

Міністерство оборони Польщі підвищило готовність військ територіальної оборони на кордоні з Білоруссю та скерувало для патрулювання кордону з Білоруссю військові гелікоптери. Станом на 15 листопада кордон охороняють, за офіційними даними, 15 тис. солдатів польської армії, 4 тис. прикордонників та 2 тис. поліцейських.

16 листопада на білорусько-польському кордоні у районі прикордонного поста "Брузги – Кузниця" відбулася спроба мігрантів прорватися на територію ЄС. За даними польських правоохоронців, нападники діяли під контролем білоруських спецслужб, співробітники яких озброїли мігрантів світло-шумовими гранатами. Польські силовики застосовували водомети та сльозогінний газ. Атака тривала  майже годину.

18 листопада мігранти покинули стихійні табори біля білоруського пункту пропуску "Брузги" та перейшли до розташованого у прикордонному транспортно-логістичному центрі пункту тимчасового розміщення.

Білорусь попросила Польщу про поновлення руху на прикордонному переході "Брузги – Кузниця" і заявила, що "там більше немає людей, які могли б становити загрозу для польських служб", повідомили у прикордонній службі Польщі.

21 листопада під час спільної пресконференції в Таллінні з прем'єркою Естонії Каєю Каллас Моравецький заявив, що Польща не відкидає повного закриття кордону з Білоруссю для здійснення економічного тиску на режим Лукашенка з метою деескалації ситуації на польсько-білоруському кордоні, повідомив "Укрінформ".