Вадим Рабінович: Китай – це стратегічний партнер України. Але влада вирішила вступити з ним у конфлікт
Народний депутат України, співголова політичної партії "Опозиційна платформа – За життя" Вадим Рабінович на засіданні погоджувальної ради лідерів депутатських груп і фракцій Верховної Ради в понеділок заявив, що конфлікт України з Китаєм через "Мотор Січ" – це грабіж української влади. Фрагмент засідання політик виклав у своєму Facebook.
"Черговий скандал, у який потрапила наша держава, стався через черговий напад божевілля влади. Я нагадаю, що найбільший експорт та імпорт у нас саме із Китаєм. Це стратегічний партнер України. Але влада вирішила вступити з ним у конфлікт, і ми досить швидко отримали відповідь у вигляді заяви китайської сторони: мовляв, така політика української влади є, цитую, "злочинним пограбуванням", – сказав нардеп. – Що ми скажемо людям? Тільки те, що були в опозиції до цього ідіотизму і нічого не робили?"
Президент України Володимир Зеленський заявив у програмі Axios on HBO, що не допустить отримання контрольного пакета акцій підприємства "Мотор Січ" китайськими або іншими інвесторами з-за кордону.
У квітні 2018 року Шевченківський районний суд Києва наклав арешт на 56% акцій "Мотор Січі", які належать іноземним інвесторам. До закінчення досудового розслідування суд заборонив будь-які дії із заарештованими активами, які можуть призвести до зміни їхнього власника. Акції під арештом досі.
У 2019 році колишній акціонер компанії В'ячеслав Богуслаєв підтвердив агентству "Укрінформ", що продав підприємство китайській компанії. За словами бізнесмена, китайці взяли на себе зобов'язання протягом двох років інвестувати в підприємство $250 млн.
Антимонопольний комітет України кілька разів відхиляв заявку китайських інвесторів на купівлю "Мотор Січі". Skyrizon намагається отримати такий дозвіл спільно з компанією DCH Ярославського. Після того, як АМКУ в листопаді 2020 року відхилив чергову заявку, китайська компанія заявила, що збирається відсудити у держави Україна $3,5 млрд через втрачені інвестиції в "Мотор Січ".
Проти продажу ПАТ "Мотор Січ" китайським інвесторам виступали США. Під час візиту в Україну у 2019 році тодішній радник президента США з питань національної безпеки Джон Болтон заявив, що постарається переконати українську владу, що співпраця з Китаєм небезпечна.
15 січня 2021 року бюро промисловості та безпеки міністерства торгівлі США внесло Skyrizon до списку "кінцевих військових користувачів, для яких встановлено спеціальний режим співпраці з американськими компаніями". У відповідь у компанії заявили про неприпустимість політизації торгово-економічних відносин і необґрунтованого тиску на підприємства з Китаю.
28 січня Зеленський підписав указ про введення санкцій проти китайських інвесторів "Мотор Січі": Skyrizon Aircraft Holdings Limited, Hong Kong Skyrizon Holdings Limited, Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment, Beijing Xinwei Technology Group.
Китайський інвестор назвав санкції "варварським грабежем".