"Важке питання". Міністр фінансів України пояснив, чому часто змінюються керівники митниці
"Я завжди кажу, що митниця – це складне питання. Ключова помилка – в очікуваннях. Коли я проводив колегії, звільняв пачками митників, то очікування були, що з посади міністра фінансів можна оперативно керувати митницею: ставити завдання, здійснювати безпосередній контроль за якістю виконання завдань, змінювати не тільки політику у сфері митної справи, а й реалізувати її", – сказав міністр.
За його словами, "виявилося, що це не так просто, бо ти або керівник митниці, або міністр фінансів".
"Міністр не може оперативно керувати митницею, бо тоді виникають конфлікт і брак часу на виконання основних завдань. Тому пошук ефективного менеджера в цій сфері став перманентним. [Максим] Нефьодов, [Ігор] Муратов, потім тимчасово [Андрій] Павловський, потім [Павло] Рябікін, зараз [В'ячеслав] Демченко – велика кількість керівників, які постійно змінювалися", – пояснив Марченко.
Він наголосив, що на митниці змінюються "процеси, IT-системи", вводять авторизовані економічні оператори, "план реформування впроваджується".
"Ключове завдання, яке я ставлю перед митницею, – це наповнення бюджету. І рік минулий, і початок нинішнього не дають мені підстав змінити своє ставлення до керівництва митниці... Керівник митниці має кредит довіри. Він має отримати певний час на реалізацію ініціатив. Виконання плану надходжень до бюджету не дає мені інших підстав, ніж продовжувати кредит довіри", – заявив Марченко.
Контекст:
За даними Демченка, який є в.о. голови Державної митної служби України, 2021 року та в січні 2022 року надходження до держбюджету від митниці перевищили очікувані.
Демченка призначено в.о. голови митної служби з 5 листопада 2021 року, раніше він очолював управління розвідки Державної прикордонної служби України. Для призначення повноцінним головою митниці Демченко має перемогти у відповідному конкурсі.
Попередній голова митниці, ексдиректор Міжнародного аеропорту "Бориспіль" Павло Рябікін 4 листопада став міністром із питань стратегічних галузей промисловості України.
Рябікін говорив, що ідеальну митницю не зробити "ні за місяць, ні за рік, ні навіть за три роки", а після звільнення з митниці заявив, що реформувати її не зміг через відсутність фінансування.
Завершення реформи митної та податкової служб є однією з умов для співпраці з МВФ.