Великобританія та Україна домовилися про переоснащення ЗСУ ракетними катерами, сумісними зі стандартами НАТО
Пресслужба президента України повідомила про підписання меморандуму про посилення співпраці між Україною та Великобританією у військовій і військово-технічній сферах. "Європейська правда" уточнює, що досягнуто згоди про виробництво нових ракетних катерів для ВМС ЗСУ. Для фінансування проєкту Лондон виділить £1,25 млн.
Міністр оборони України Андрій Таран і державний секретар із питань оборони Великобританії Бен Воллес 7 жовтня в Лондоні підписали меморандум про посилення співпраці країн у військовій і військово-технічній сферах. Про це повідомила пресслужба президента України Володимира Зеленського, який був присутнім на церемонії підписання.
"Важливим є залучення фінансування Британського експортно-кредитного агентства в розмірі £1,25 млрд. Це має суттєво підвищити ефективність і скоротити терміни реалізації спільних проєктів в оборонній сфері, що є критично важливим в умовах загострення ситуації, що триває в Чорноморському регіоні", – зазначено в повідомленні.
Ідеться про постачання сучасних зразків військової техніки і новітнього високоточного озброєння, налагодження виробництва окремих видів військової продукції в Україні, а також будівництво об'єктів базування ВМС України, повідомило Міністерство оборони України у Facebook.
"Реалізація цих проєктів дозволить значно посилити спроможності та бойовий потенціал українського флоту, взаємосумісність вітчизняних ВМС із військово-морським компонентом держав – членів НАТО. Окрім того, розраховуємо, що це стане драйвером відновлення суднобудівної галузі України і дозволить залучити в нашу економіку найсучасніші технології", – зазначив Таран.
Тексту документа не оприлюднюють, але як стало відомо "Європейській правді", у ньому передбачено переоснащення Військово-морських сил ЗСУ сучасними ракетними катерами, які сумісні зі стандартами НАТО і зможуть закрити потребу в кораблях такого класу в Чорному й Азовському морях.
За відомостями видання, два перші корпуси катерів буде виготовлено на британській верфі за участю фахівців українського підприємства-виробника (його має визначити уряд). Надалі все виробництво – від збирання корпусів до оснащення кораблів озброєнням – буде організовано в Україні, на верфі, яку уряд погодить із британською стороною.
Для фінансування робіт уряд Сполученого Королівства надасть позику на 10 років на суму до £1,25 млрд. Кошти витратять також на будівництво інфраструктури для базування цих кораблів в Очакові Миколаївської області.
У посольстві Великобританії в Україні раніше підтвердили, що меморандум, який готують до підписання, передбачає "підтримку суднобудівних потужностей" в Україні.
Із 2014 року Великобританія постачала для потреб ЗСУ військову допомогу. Попередні уряди Сполученого Королівства виступали проти постачань в Україну летальної зброї.
У серпні 2020 року посол України в Лондоні Вадим Пристайко заявив, що готують великий контракт із Великобританією не тільки на придбання, але й на виробництво в Україні летальних озброєнь.