Верховна Рада цього тижня розгляне постанову про "визнання режиму Лукашенка загрозою міжнародній безпеці"

Український парламент розглядає варіант введення санкцій проти оточення Лукашенка
Фото: president.gov.by

Верховна Рада планує цього тижня розглянути проєкт постанови про "Звернення до Організації Об'єднаних Націй, Європейської комісії, Європейського парламенту, Парламентської асамблеї Ради Європи, Парламентської асамблеї ОБСЄ, Парламентської асамблеї НАТО, урядів і парламентів країн світу про визнання режиму [Олександра] Лукашенка в Республіці Білорусь таким, що становить загрозу міжнародній безпеці". Про це 31 травня повідомляє пресслужба апарату Верховної Ради.

"Хочу доєднатись до цієї постанови, у якій український парламент висловлює вимоги до влади Республіки Білорусь щодо припинення незаконного переслідування опозиції, журналістів, негайного звільнення [затриманого опозиційного журналіста] Романа Протасевича та інших політичних в’язнів", – зазначила заступниця голови Верховної Ради Олена Кондратюк.

Вона підкреслила, що цю постанову має розглянути й підтримати Верховна Рада вже найближчого вівторка, 1 червня, "бажано конституційною більшістю голосів".

За словами Кондратюк, український парламент закликає посилити тиск на Білорусь, зокрема через введення санкцій проти оточення Лукашенка.

"Варто звернутися до президента й Ради національної безпеки та оборони України з проханням визначити перелік і терміново застосувати санкції проти конкретних осіб з оточення Лукашенка, а також чиновників, безпосередньо причетних до актів державного тероризму, систематичного порушення прав людини, переслідування та ув’язнення журналістів і політичних опонентів режиму", – сказала Кондратюк.

Крім цього, сьогодні парламентарії обговорили питання захисту прав українців, які перебувають на території Білорусі чи планують повернутися в Україну.

Контекст:

Відносини України й Білорусі погіршилися після інциденту з літаком Ryanair 23 травня. Борт, який летів з Афін до Вільнюса, здійснив екстрене приземлення нібито через повідомлення про мінування (згодом вибухових речовин на борту не виявили). "Для супроводу" літака за дорученням Лукашенка підняли винищувач білоруських ВПС.

Після перевірки борту білоруські спецслужби зняли з рейсу й затримали одного із засновників білоруського опозиційного Telegram-каналу NEXTA Романа Протасевича та його дівчину, росіянку Софію Сапегу (в Мінську з літака зійшло ще кілька людей, у Ryanair підозрюють, що це були агенти КДБ Білорусі, Лукашенко заперечує). Сапегу заарештовано, її і Протасевича визнали політв'язнями.

Увечері 24 травня з'явилося відео з Протасевичем, у якому він говорить, що перебуває в СІЗО №1 у Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". У Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.

Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню й координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.

Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих.

Кабмін з 29 травня заборонив білоруським літакам використовувати повітряний простір України

Крім цього, Україна, як і низка інших країн, не визнала Лукашенка легітимним главою Білорусі, а також засудила насильство проти учасників протестів у республіці, які почалися після президентських виборів у серпні минулого року. У листопаді 2020-го Україна приєдналася до санкцій ЄС проти влади Білорусі.